Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на братята Кирил и Георги Домусчиеви да купят "Нова телевизия". Те придобиват от шведската MTG 100% от "Нова броудкастинг груп" АД чрез дружеството "Адванс медиа груп" ЕАД, което е собственост на холдинга на двамата "Адванс пропъртис" ООД. Сделката е на стойност 185 млн. евро.

От комисията за конкуренция подчертават, че решението може да бъде обжалвано пред Административния съд – София-област, в 14-дневен срок.

Решението на КЗК е от вчера. След като съобщиха официално, че са се съгласили да продадат "Нова телевизия" на Домусчиев, MTG уточниха, че очакват комисията да позволи сделката по време на второто тримесечие на годината.

КЗК се нуждаеше от месец да провери дали има опасения за ефекта от сделката върху конкурентната среда на този пазар. За сравнение - при проваления опит на чешкия милиардер Петр Келнер да купи медията миналата година комисията се произнесе на петия месец.

От КЗК посочват, че "Адванс медиа груп" ЕАД ще придобие пряк едноличен контрол върху "Нова броудкастинг груп" АД и съответно непряк контрол върху нейните дъщерни дружества: "Нет инфо" АД, "Атика Ева" АД, "Проспекто груп" АД, "Файненшъл маркетплейс" АД, "Грабо медия" АД, "Дарик нюз" ЕООД, "Имоти инфо" ООД и "Ви бокс" ЕАД.

В началото на февруари "Капитал" съобщи, че за покупката на първата частна ефирна телевизия в България наддават Домусчиев, който е и председател на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), и Спас Русев, който е основен акционер в БТК. Информацията за преговорите дойде само четири дни след като MTG обяви, че е решила да прекрати споразумението си за продажбата на медиата на чешкия инвестиционен фонд PPF на Петр Келнер. Споразумението с Келнер беше подписано в началото на миналата година и включваше продажба на 95% от "Нова броудкастинг груп" срещу 185 млн. евро.

През лятото на 2018 г. обаче Комисията за защита на конкуренцията със спорни аргументи не разреши сделката, а съдът проточи първото гледане на казуса чак за май тази година, отвъд удължената крайна дата по договора за покупко-продажба. Именно решението на регулатора беше посочено от компанията като причина за спирането на преговорите за сделка.

"С решението на КЗК беше даден ясен сигнал, че купувачът на "Нова" трябва да има одобрението на властта. А това означава местен играч или в най-лошия случай - местен партньор, който да има контрол върху съдържанието", коментира тогава "Капитал".

Дневник