Малката банка трябва да е в добри отношения с политиците, за да оцелее - тази философия е изповядвал шефът на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, каза днес в съдебната зала основният свидетел по делото за нейното източване Бисер Лазов, предаде "Нова телевизия". В процеса освен Цветан Василев, който все още е в Сърбия, са подсъдими общо 17 души. Защитават ги близо 40 упълномощени и резервни адвокати, обобщава БНР.

Зам. главният прокурор Иван Гешев каза днес пред журналисти, че показанията на Лазов ще разкрият 90% от истината за източването на КТБ. "Предстоят много интересни неща, ако той разкаже това, което е разказал пред разследващите органи", допълни той. До момента Лазов е разпитван 40 пъти, но за първи път дава показания пред съда. Гешев уточни, че основното обвинение по делото е за длъжностно присвояване.

Над 20 години Бисер Лазов е бил счетоводител на фирмата на Цветан Василев, като отношенията им приключват на 20 юни 2014 г, когато БНБ затваря КТБ. До този момент задълженията му са били да описва в счетоводна книга какви пари са влизали или излизали от фирмата. Лазов е и човекът, който дава на прокуратурата документи и разказва за модела на работа на банката.

Според Лазов политико-финансовите отношения между банката и политици са започнали през 2000 година, когато Цветан Василев влиза в КТБ. Лазов спомена и първото име на политик в съдебната зала - това на Иван Костов, за когото каза, че се виждал с Цветан Василев. Костов е идвал в офиса му, а Василев е контактувал и с дъщерята на Иван Костов - Мина. Даже Лазов бил пращан на срещи с нея, за да уговарят общи имоти, които фирмата е наемала, уточнява БНР.

Националното радио допълва, че достоверността на показанията на Лазов е обект на задочен спор между страните от началото на процеса. Адвокати го обвиняват, че атакува Цветан Василев, за да опази себе си от наказателна отговорност, от прокуратурата пък твърдят, че хора на Василев се опитвали да профилактират Лазов, за да оттегли показанията си.

Делото за източването на КТБ започна преди повече от година, но същински ход по него беше даден през февруари тази година, когато Специализираният наказателен съд реши да спре с четенето на обвинителния акт по делото, събран в 5000 страници. Това стана след промени в Наказателнопроцесуалния кодекс.

Така процесът продължи по новата процедура и обвинението беше представено в съкратен вариант.

Дневник