Основният свидетел по делото на КТБ - Бисер Лазов не е виждал Делян Пеевски да посещава кабинета на Цветан Василев в банката. Това обяви той пред журналисти преди днешното заседание на Специализирания наказателен съд по процеса, предаде Би Ти Ви.
По делото освен Цветан Василев, който все още е в Сърбия, са подсъдими общо 17 души. Защитават ги близо 40 упълномощени и резервни адвокати. Над 20 години Бисер Лазов е бил счетоводител на фирмата на Цветан Василев, като отношенията им приключват на 20 юни 2014 г, когато БНБ затваря КТБ.
Вчера Лазов обяви, че политико-финансовите отношения между банката и политици са започнали през 2000 година, когато Цветан Василев влиза в КТБ, но съобщи само едно име - на бившия премиер Иван Костов.
"Цветан Василев предаде всички хора, които работеха за него", като абдикира, каза Бисер Лазов пред журналисти. Два дни след затварянето на КТБ (на 23 юни 2014 година) Лазов пътувал до Виена, където се срещнал с Василев и му занесъл документи. Там разбрал от банкера, че той няма намерение да се връща у нас и останал с впечатлението, че Василев не го интересувало какво се случва с хората му. Това го накарало да подаде сигнали до властите. Лазов е човекът, който дава на прокуратурата документи и разказва за модела на работа на банката.
По настояване на зам.-главния прокурор Иван Гешов Лазов прекрати отговорите на журналистически въпроси. Специализираният съд все още не е задал своите въпроси към Лазов, който вече два дни разказва за развитието на банката от създаването ѝ до фалита през 2014 година, предаде БНР.
Днес в залата Бисер Лазов говори за дейността на банката в периода от 2012 г. до затварянето ѝ през 2014 г., както и за личните отношения между Цветан Василев и директорите на КТБ. Очаква се, както вчера, така и днес Бисер Лазов да остане в съдебната зала до затварянето на Специализираният съд.
Делото за източването на КТБ започна преди повече от година, но същински ход по него беше даден през февруари тази година, когато Специализираният наказателен съд реши да спре с четенето на обвинителния акт по делото, събран в 5000 страници. Това стана след промени в Наказателнопроцесуалния кодекс. Така процесът продължи по новата процедура и обвинението беше представено в съкратен вариант.
Дневник
Коментари
Добави коментар