Скандал с нахлуване в севернокорейското посолство в Мадрид предизвиква недоумение вече няколко седмици у испанските власти, след като десет души влязоха в сградата на 22 февруари и нападнаха персонала.

Последното развитие дойде тази нощ, когато севернокорейски дисиденти обявиха, че са извършили престъплението. "Гражданска отбрана Чолима", срещу чиито членове Испания е издала заповед за арест, изглежда, е предала задигната информация на американското Федерално бюро за разследване (ФБР), по своя инициатива, се каза в испански съдебни документи малко преди съобщението на групата. Официално целта на организацията е свалянето на лидера Ким Чен-ун, а за нейно възможно участие първи написа в. "Вашингтон пост" в средата на месеца, като се позова на източници, запознати с планирането и изпълнението на задачата.

Нападателите, избягали в САЩ (според източници на "Ел паис" и "Ройтерс" от съдебната власт) вероятно са търсели информация за изгонения през 2017 г. посланик Ким Хьок-чол, обявен за персона нон грата от бившия испански външен министър Алфонсо Дастис. Ким е сред доверените хора на севернокорейския лидер и бе сред важните представители на Пхенян в подготовката на срещата на върха във Виетнам.

Според "Ройтерс" и "Еуропа прес" обаче "Чолима" е написала на сайта си, че не става дума за нападение, а е била "поканена от другари в конкретна западна държава" и не са замесени "други правителства".

САЩ, Южна Корея и Мексико

Въпроси буди националността на десетимата нападатели, които според испанския съд са граждани на САЩ и Южна Корея, както и един на Мексико. Последният, живеещ в САЩ, се казва Ейдриън Хонг Чанг.

Съдебните документи, цитирани от в. "Ла вангуардия", сочат, че Хонг Чанг се свързал с ФБР в Ню Йорк пет дни след нападението, за да предостави информация за инцидента. Част от нея вероятно е бил "придобит аудио-визуален материал".

Държавният департамент на САЩ отрече да има нещо общо със случилото се, а ФБР - че е "стандартна практика" да не потвърждава или отрича съществуването на разследвания.

ФБР или ЦРУ

ФБР същевременно не е първата служба, с чието име испанските власти свързват събития около атаката. Испанският в. "Ел Паис" писа преди две седмици, като се позова на свои източници, че поне двама от десет нападатели са свързани с Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ.

Според източниците на "Вашингтон пост" обаче не е имало никаква координация между групата и правителства. Разузнавателни служби в САЩ пък биха били несклонни да се намесят предвид деликатния момент, в който е осъществено пнападението - дни преди втората среща на върха на Ким с американския президент Доналд Тръмп.

За "Ройтерс" експерти по разузнавателни въпроси казват, че чужди служби със сигурност биха искали силно да получат информацията на откраднатите компютри и телефони.

Какво казват "Чолима" и съдът в Испания

Съдията от Националния съд на Испания, Хосе де ла Мата, вчера свърза инцидента с "асоциация или движение за човешките права за освобождение на Северна Корея".

Версията на Де ла Мата същевременно не съвпада напълно с тази на "Чолима". Съдията например смята, че са използвани оръжия за взимане на заложници, а групата твърди, че се е наложило да действа със сила срещу персонала, озовавайки се в "трудна" ситуация.

"Чолима" потвърждава, че е споделила с ФБР "конкретна информация с огромна потенциална стойност - направила го "доброволно", но по молба на американското контраразузнаванено. Тя обвинява службата в "предателство" заради теча на информация със самоличности или принадлежност на нейни членове - според нея данните изтекли от източници в американското правителство.

Освен това "Чолима" отрича да има връзка между провалената среща на върха в Ханой и операцията в посолството. Повече информация обаче не може да бъде споделена, за да "се защитят" хората, потърсили нейната помощ.

Кой е Адриан Хонг Чанг

Според каталунското издание "Ел периодико", цитиращо специализирани сайтове и източници, близки до случая, живеещият в САЩ Хонг Чанг е основал мрежа "Свобода в Северна Корея" (известна с англоезичното си съкращение LiNK), подкрепяща избягали от режима, и е успял да вземе мексикански паспорт като син на мисионери, пребивавали в Мексико.

Задържан е в Китай заради това, че помагал на севернокорейци да избягат на юг през китайска територия. Агенция "Ефе" цитира съобщение на LiNK, според което Хонг е единствено съосновател, но "няма връзка" с организацията от над десет години и тя няма данни за дейността му.

Дневник