Министърът на външните работи Екатерина Захариева е наредила посланика на Турция у нас да бъде извикан за разговор, съобщи БНТ, като цитира свой дипломатически източник.
Повод за реакцията са изявления на турския външен министър в родината му и проведен по негово искане телефонен разговор с министър Захариева, в който Мевлют Чавушоглу е изразил притеснения, че поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност.
"България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана. Обръщаме внимание, че изказването на министър Чавушоглу е дни преди местните избори в Турция и практиката неведнъж е показвала, че използването на добросъседските отношения в такива ситуации обикновено не е от полза за никого", се казва в изявление на българското Министерство на външните работи.
В разпространена до медиите позиция ВМРО обявява, че ще поиска изслушване по темата в парламента на външния министър и настояват за гаранции, че българската политика е защитена от външни вмешателства.
Промените в Закона за вероизповеданията бяха окончателно одобрени от Народното събрание днес въпреки съпротивата на голяма част от парламентарната група на "Обединените патриоти". Очаквано ГЕРБ и ДПС отсрочиха за 10 години дълговете на Главното мюфтийство, които са малко над 8 млн. лева, като мотив за това е мюфтийството да започне да се ползва от възможността да получава държавно финансиране до 15 млн. лева на година.
Днес парламентът записа, че през тази година бенефициент на субсидията освен Българската православна църква може да бъде единствено Главното мюфтийство от мюсюлманските вероизповедание. Целта е да се прекрати влиянието от турския Дианет. От мюфтийството признават, че получават по 2 млн. лв. на година. Мюсюлманското сунитско вероизповедание няма да бъде бенефициент.
Дневник
Коментари
Анонимен
Поредните парлами за пред хората!Какво се прави на ощипана тази?!Ами тези т.нар. патриоти не ги ли е срам да стоят в правителсво водено задкулисно от ДПС!!!