Международна петиция за освобождаване на българските медицински сестри стартира от 6 май
На 6 май, три години след първата присъда, се открива за подписи международна петиция с искане за освобождаване на българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия, съобщи неправителствената организация "Заедно срещу смъртното наказание" (ЗССН).
Вече повече от 8 години пет български медицински сестри - Снежана Димитрова, Валя Червеняшка, Валентина Сирополу, Нася Ненова и Кристияна Вълчева, и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж са затворници в Либия, без да имат правото на справедлив процес. Точно преди три години, на 6 май 2004 г., те бяха осъдени на смърт за първи път. Либийското правосъдие произнесе втора смъртна присъда на 19 декември 2006 г. по обвинение в умишлено заразяване с вируса на СПИН на 426 деца в болницата в Бенгази, в която са работили. Те винаги са заявявали своята невинност и винаги са изтъквали, че признанията им са били изтръгнати с мъчения. Многобройните призиви за освобождаването им през последните години не бяха координирани до този момент, се казва в съобщението за печата на ЗССН. За да бъде увеличен международният натиск и единството на общественото мнение в подкрепа на медиците, множество организации се обединиха в лансирането на обща международна петиция за освобождаването им, адресирана до германския канцлер и председател на Европейския съвет, до генералния секретар на Арабската лига и до председателя на Африканския съюз. Асоциацията "Заедно против смъртното наказание", българските медии от кампанията "Не сте сами", "Амнести интернешънъл", Християнската асоциация за отмяна на мъченията - Франция, Международната християнска федерация за отмяна на мъченията, Колектив "Сибел", Националната федерация на белгийските медицински сестри, Парижката адвокатска колегия, Международната коалиция против смъртното наказание, Адвокати без граници (в частност адвокатите от защитата на медицинските сестри: Георги Гатев, Антоан Алексиев, Еманюел Алтит, Иван Панев), Алиансът на жените за демокрация, Колектив "Мумиа Абу Джамал", журналистът от списание "Нейчър" Деклан Бътлър призовават гражданите, медиите и организациите по целия свят да подпишат приложената петиция и да я разпространяват по интернет и чрез публикации. Целта ни е да съберем 1 милион подписа преди 22 юни 2007 г., датата на следващото заседание на Европейския съвет в Брюксел. Специална делегация ще връчи подписката на Ангела Меркел в качеството й на председател на Европейския съвет, както и в брюкселските представителства на Арабската лига и на Африканския съюз. Петицията може да бъде подписвана в интернет сайтовете : www.abolition.fr www.fnib.be.
Следва превод на текста на петицията: До Канцлера на Германия и председател на Съюза на Европейския съюз; Генералния секретар на Арабската лига; Председателя на Африканския съюз.
Горещо ви молим да се застъпите пред либийските власти за освобождаването на палестинския лекар и петте български медицински сестри, задържани в Либия от 1999 г. Те са обвинени в заразяването на 426 деца с вируса на СПИН в педиатричната болница в Бенгази. Тези шестима чуждестранни медицински работници настояват, че са били измъчвани и че им е отказан справедлив процес в продължение на над осем години. Осъдени за първи път на смърт на 6 май 2004 г., тя бяха осъдени за втори път на смърт от либийското правосъдие на 19 декември 2006 г., като по този начин бе предизвикано възмущението на международната общност, на правозащитниците и на работещите в сферата на здравеопазването в цял свят. По време на тези два процеса не бе представен нито един убедителен аргумент, който доказва, че подсъдимите са заразили умишлено децата с вируса на СПИН. Само един справедлив процес може да помогне да бъде установена истината за тази трагедия. По време на втория процес либийският съд отказа да вземе предвид новите елементи, публикувани в списание "Нейчър", които потвърждават заключенията, представени през 2004 г. от видните специалисти по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици. Според тях заразата е започнала през 90-те години, преди пристигането на медицинските сестри и лекаря в Либия, а вирусът се е разпространил поради липсата на хигиена и поради многократната употреба на нестерилизирани медицински консумативи. Изразяваме цялата си съпричастност към децата от Бенгази и на техните семейства и казваме на Кристияна, Валя, Валентина, Нася, Снежана и Ашраф: Не сте сами, YOU ARE NOT ALONE! Ние не можем да останем безмълвни и безучастни пред една такава трагедия. Ето защо, г-жо канцлер и председател на Съвета на Европейския съюз, г-н генерален секретар на Арабската лига и г-н председател на Африканския съюз, ние ви призоваваме да действате съвместно и да направите от този случай един от абсолютните приоритети на всички ваши дипломатически усилия.
333
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар