Деца, родители и експерти поставиха оценка среден 3,31 на държавата за грижата й към подрастващите през 2018 г. Това е крайният резултат от доклад, който включва мнението на над 460 деца, млади хора, родители и професионалисти, които работят с подрастващи.

Годишния доклад „Бележник 2019: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?“ бе представен днес в Шумен. Докладът се изработва от Национална мрежа за децата – обединение на 152 граждански организации от цялата страна, които работят за и с деца и семейства. Той прави преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата в България. Автори са 30 експерти, които ежедневно работят с деца и семейства в цяла България.

В зала 2 на Областната администрация в Шумен се събраха  представители на градовете Шумен, Нови пазар, Смядово, Търговище, Разград и Силистра. В дискусия за проблемите на децата и тийнейджърите се включиха експерти, медиатори, представители на неправителствени организации, които работят на терен за и с деца. 

„Оценката среден 3,31 за грижата на държавата за децата е най-високата през осемте години, в които се изработва докладът. Въпреки това напредъкът е незадоволителен. Работи се на парче, липсва координация между институциите“, обобщи в началото на срещата Мирослава Маджарова от Националната мрежа за децата.

По време на дискусията бяха изведени няколко проблема, по които трябва да се работи по-активно и от страна на държавата и от страна на неправителствените организации.

Според експерти от Нови пазар употребата на наркотици от деца в малките населени места става все по-голям проблем.  „До преди три, четири години в по-малките населени места наркотиците не се употребяваха толкова много. В последните година, две наблюдаваме как все по-малки деца и все по-масово взимат наркотични вещества. Оформя се голям проблем в малките села и градове, защото и деца продават наркотици. Тютюнопушенето също продължава да стои като проблем, с който не се справяме“, каза Мария Николова - директор на Център за обществена подкрепа в Нови пазар. Нейни колеги допълниха, че държавата трябва да обърне по-голяма внимание и на пласьорите на наркотици. Според тях в малките населени места тези, които продават наркотици са добре познати на органите, но с тях не се работи адекватно.

Венета Господинова, директор на Комплекса за социални услуги в Шумен заяви, че в областния град проблемът с наркотиците е ескалирал в последните години. „В Шумен децата употребяват вещества, които не влизат в класьора на възрастните за наркотици. Подрастващите масово пушат чайове, употребяват различни по вид синтетични вещества, които не се водят наркотици“, обясни Господинова.

Според участниците в дискусията днес, за да могат възрастните да се справят с употребата на наркотици и цигари сред децата, трябва да използват нестандартни форми на общуване с подрастващите.

„Комуникацията между възрастните и тийнейджърите е затруднена. Младите хора се чувстват нечути, те са се капсулирали и не споделят с възрастните. По-лесно правят това със свои връстници“, сподели наблюденията си Мирослава Маджарова.

Според Силвия Станчева, регионален педагогически координатор за Шумен на център "Амалипе" практиката е показала, че когато връстници обучават връстници, комуникацията се осъществява по-лесно и думите на едните стигат до другите.

Друг проблем, който бе изведен днес и на който държавата трябва да обърне внимание бе достъпа до здравеопазване на хората от по-малките населени места, слабата информираност за здравните права на бременните жени, детското здравеопазване в селските райони.

Участниците в срещата днес се съгласиха с оценката в доклада в частта му за достъп до образование. В Бележника тази област е получила оценка добър 4. „Благодарение на мерките, взети от държавата в областта на средното образование с приобщаване и задържане на децата в училище, реинтеграцията им в образователна среда, повишаването на финансите на преподавателите и педагогическия персонал,  резултатите са подобрени и тенденцията вероятно ще се задържи“, обобщи Маджарова.

ШУМ.БГ