Успелият млад човек" Делян Пеевски (както самият той се описва) беше единственият кандидат за евродепутат на ДПС, който не присъства на представянето на листата за европейските избори. Листата на ДПС е водена от председателя на движението Мустафа Карадайъ и средната възраст на кандидатите в нея е около 30 г.

Карадайъ беше посрещнат в залата на хотел "Рамада" със ставане на крака, бурни ръкопляскания и скандирания " ДПС". Той се ръкува със съпартийците си, стоящи близо до коридора между столовете, и поздрави някои от тях със "Селям алейкум" и ръка на сърцето.

Водещите събитието Зейнеб и Рахим (както те се представиха) от младежката организация на партията обявиха, че идват важни избори за България и ЕС и "след един месец ще определим посоката, в която да върви ЕС в следващите 10 г". Заявиха, че в Европа няма място за "национализмите" и че "Европа не е създадена, за да се дели на държави и нации." Посочиха, че ДПС има програма за ускорен, изпреварващ растеж, основани на либерални ценности.

Пеевски е "утвърден политик и авторитет сред избирателите на ДПС"

След това бе представена листата и всеки от кандидатите излизаше да се представи с две думи. Без депутата Делян Пеевски. Той бе представен от водещите като "утвърден политик и авторитет сред избирателите на ДПС".

Накрая бе обявен водачът - Мустафа Карадайъ. Той се качи на сцената със сълзи в очите и прегракнал от вълнение глас, което предизвика още скандирания "ДПС" и овации. Преди да започне речта си, Карадайъ направи подарък по идея на почетния председател Ахмед Доган на певеца Орхан Мурад, който присъстваше в залата. "Това е едно устройство за изкуствено зрение. Смарт камера, която разчита всякакъв текст, разпознава и лица", каза Карадайъ.

По всяка вероятност Карадайъ няма да стане евродепутат, а за Пеевски все още не е ясно.

ДПС събира 10.6% от потенциалния вот и е третата политическа сила, сигурен участник в Европейския парламент, според последното социологическо проучване на "Алфа Рисърч". Това означава двама сигурни евродепутати, а при преразпределение на остатъчните мандати е възможно да станат и четири.

"Ние залагаме на младите. Младежкото е вградено в темелите на ДПС. Този модел тръгва от нашия почетен председател. В младежка възраст, в началото на своята академична кариера, той възстава срещу тоталитарната власт и създава младежка организация", каза в словото си Карадайъ, но пропусна да добави за сътрудничеството на Доган на Държавна сигурност, което му дава летящ старт в академичната кариера. Карадайъ припомни, че самият той е първият председател на младежкото ДПС.

"Най-младата, добрата и печеливша листа. Те знаят и могат. Те са отговорни и активни политици. Те могат да реформират ЕС", каза председателят на ДПС за листата си. Според него младите кандидати на ДПС са "това, което националистите и популистите никога не могат да бъдат. Те са експерти и дипломати и политици и основни носители на европейските ценности".

След още бурни скандирания на крака представителите на медиите бяха помолени да напуснат залата без възможност за въпроси.

Цялата листа на ДПС:

1 Мустафа Карадайъ. Депутат, председател на ДПС
2 Делян Пеевски. Депутат.
3 Илхан Кючюк на 33 г. Евродепутат, председател на младежкото ДПС.
4 Искра Михайлова. Евродепутат и бивш министър на екологията.
5 Атидже Алиева Вели. Заместник изпълнителен директор на ДФ "Земеделие"
6 Севим Мусак. На 29 г. юрист.
7 Станислав Анастасов. Бивш депутат и министър на екологията, икономист.
8 Сюлейман Сюлейман. 29 г., работи в сферата на информационните технологии.
9 Антоанета Асенова 32 г. юрист.
10 Гюлфие Парушева. 29 г. маркетинг.
11 Петър Чобанов. Бивш министър на финансите, преподавател в УНСС.
12 Сюзан Мехмедова 31 г. докторант в СУ, социална сфера.
13 Синан Пехливанов. 30 г., докторант "Стопанско управление" в Свищов.
14 Танер Кабилов. 31 г. политолог.
15 Сунай Якуб. 27 г., младши ръководител в отдел бизнес услуги.
16. Ертен Анисова 28 г., студент по право.
Цветан Енчев, 47 г. юрист.

Пеевски веднъж се отказа

Пеевски вече беше кандидат за Европейския парламент на миналите избори и се отказа. Тогава имаше информации, че АЛДЕ (европейската партия на либералите, към която ДПС принадлежи) е реагирала срещу кандидатурата му.

През тази седмица докладът на "Репортери без граници" определи Пеевски като "най-яркото въплъщение" на "съюзяването между медии, политици и олигарси в България. След разрива с банкера Цветан Василев и фалита на КТБ той постепенно разкри собствеността си в няколко медии (преди това част от тях бяха собственост на майка му и бяха придобити със заеми от КТБ - бел. а.) - "Монитор", "Телеграф", "Политика", "Меридиан мач", "Борба". Миналата есен депутатът от ДПС обяви, че ще прехвърли медийния си бизнес на фондация, но ще помага материално.

Като депутат в българския парламент той не ходи на работа, но е вносител на проектозакони - за банковата несъстоятелност и за медиите, освен това през последните две години изсветлява бизнесите си и регистрира все повече фирми. Назначаването му за председател на ДАНС през 2013 предизвика дълги протести.

Дневник