Всички производители на електроенергия, с инсталирана мощност между 1 и 4 мегавата, да излязат на енергийната борсата от 1 юли тази година, реши днес парламентът при окончателното приемане на промени в Закона за енергетиката. Целта е предлагане на допълнителни количества ток през борсата и засилване на конкуренцията.

Промените бяха предложени след протести на бизнеса срещу високата цена на предлагания ток на борсата и спекулата според тях на нея. Няколко часа след приемането на текстовете от Асоциацията на организациите на българските работодатели изпратиха писмо до медиите, с което поискаха преструктуриране на НЕК и смяна на неговото ръководство, заради цените на тока на енергийната борса.

Промените ще засегнат 12 централи с високоефективно комбинирано производство и 360 централи с възобновяеми енергийни източници. Годишно тези централи общо произвеждат около 1 500 000 мВтч електроенергия. Сега тяхната енергията се изкупува от НЕК и се пласира на регулирания пазар, от който се снабдяват битовите потребители и малките фирми.

Депутатите решиха до 31 август 2019 г. тези производители да подпишат договор за компенсиране с премия с Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), като договорите влизат в сила не по-късно от 1 октомври 2019 г.

Премахване на таксата за износ на ток

Друга новост е премахването на таксата върху електроенергията за износ. Става дума за цените за пренос и достъп до електропреносната мрежа, които се плащат от износителя, а не от крайния клиент. България е единствената страна в ЕС, която има такава такса. Нейният размер е малко над 5 евро без ДДС за мегаватчас, или около 12% от настоящата борсова цена на електроенергията.

"С решение на Европейския съд бяхме задължени да премахнем такса пренос за износа на електрическа енергия, понеже вече сме Единен енергиен европейски пазар. Махаме това, но по този начин се създават трудности", заяви пред журналисти народният представител от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов, цитиран от "Фокус". Според него така се поражда дефицит от 80 млн. лв., които трябва да бъдат компенсирани отнякъде.

С промените се премахват бюрократични бариери и административни тежести за малките производители, като същевременно се регламентира и предоставянето на преференциални цени за нови когенерации, посочва "Капитал". Промените би трябвало да имат положително влияние както върху търговците на ток, така и върху производителите и потребителите. Разходите за електроенергия вероятно няма да намалеят, но участниците на пазара ще имат по-голяма сигурност за цените, повече възможности за избор и по-малко пречки пред дейността си.

Според Валентин Николов чрез излизането на пазара на малките производители на ток се създават условия да има нови инвестиции в когенерациите, които ЕК задължава държавите членки да насърчават. "Но това ще стане чрез търгове и ще бъдат доплащани на преференциалната цена, на която търгът им позволи", уточни той.

Председателят на енергийната комисия каза още, че с промените в закона се дава възможност на всички топлофикации с централно топлоснабдяване да могат да подменят съответните си мощности – когенерации, така че да могат те да компенсират топлинната енергия чрез производство на електрическа енергия.

Цените за потребителите не би трябвало да се променят

"Няма да се увеличи цената на тока за крайния потребител заради промените в Закона за енергетиката", коментира пред журналисти Николов. Той очаква, заради отменената такса за износ да има повишение на цената
на борсата. "Ние съответно имаме буфер, който формира общата цена, която потребителят плаща на доставчика си. Т.е. не очакваме вдигане на цената на регулирания пазар, но цената на борсата се очаква да има повишаване", обясни Николов и уточни, че работодателите знаят за това.

"И понеже няма друг начин да се случи това, те са съгласни и сме преценили, че това е добре. Те поискаха да махнем съответно таксата, с която се внася ел. енергията, така че да се получат буфери при евентуално покачване на цената. Т.е. вече те могат свободно да внасят електрическа енергия", каза още Николов.

Идват умните електромери

Промяна, насочена пряко към потребителите, предвижда възможност всички желаещи да поискат да им бъдат инсталирани т.нар. умни електромери. Те могат да се отчитат дистанционно и да следят качеството на подаваната към клиента електроенергия. Умните електромери позволяват и по-бързо прекъсване и възстановяване на електрозахранването на клиентите, изготвяне на детайлни справки за консумацията на ток и други.

Според Валентин Николов, цитиран от БНТ, така няма да има забавяния на фактури, а клиентите по-лесно ще могат да обжалват сметките си. "Тези уреди могат да бъдат доброволно поискани от потребителите и трябва да бъдат монтирани до 30-ия ден след тяхното поискване. Така крайният клиент ще може да контролира своето потребление онлайн и съответно – да контролира своята цена. Това дава възможност за реално плащане на това, което е потребил", обясни Николов.

Дневник