Източното партньорство на Европейския съюз бе замислено като навлизане на западната демокрация в някогашните комунистически републики на бившия Съветски съюз. Десет години след установяването на партньорството много от шестте страни, към които то е насочено, затъват във все по-дълбока криза, докато Русия се гневи.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко отказа поканата да присъства на вечерята, насрочена идната седмица в Брюксел, за отпразнуване на 10-годишния юбилей на Източното партньорство. Европейският съюз реши да отбележи знаменателния юбилей в понеделник без среща на върха на своите лидери, а Беларус избра варианта да изпрати своя външен министър. Авторитарното беларуско правителство би предпочело пищно посрещане на Лукашенко, което да отбележи партньорство при равноправни условия.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който трябва да освободи поста тази година, ще даде вечерята без присъствието на лидерите на държавите от ЕС, тъй като мнозина от тях се опасяват от негативни асоциации с разширяването на съюза в момент, когато техните страни се готвят за избори. ЕС също така е твърде ангажиран с очакваното британско напускане на блока, за да обърне подобаващо внимание на проблемите на своите партньорски страни. Освен с Беларус ЕС има споразумение в рамките на Източното партньорство с бившите съветски републики Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан.

Въпреки някои положителни резултати тези 6 бивши комунистически страни нямат много за празнуване на тази годишнина. Украйна, Грузия, Армения и Молдова отбелязаха напредък в произвеждането на демократични избори. Има обаче и неосъществени очаквания.

На последната среща на върха през ноември 2017 г. аспирациите на Украйна за членство в блока бяха попарени. Разширяване на ЕС не е на дневен ред, каза тогава председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Как обаче страните от ЕС могат да дадат ясна перспектива на своите партньори, когато не могат да се съгласят дори каква е тяхната собствена перспектива?

Малко след като ЕС подписа споразумение за асоцииране с Украйна - най-голямата от шестте бивши съветски републики в партньорството, избухна сепаратистки конфликт край украинската граница с Русия. Над 10 хил. души загинаха в сраженията между украинските военни и подкрепяните от Русия сепаратисти. След като Киев се обърна на Запад, Русия анексира черноморския Кримски полуостров, който според международното право остава част от Украйна. Русия отдавна смята Източното партньорство за силов инструмент на ЕС за експанзия към руските граници,

а следователно и за посегателство срещу руските интереси. Тя постоянно предупреждава, че (такива) партньорства не трябва да се развиват за сметка на нейните тесни отношения с бившите й себеподобни страни от СССР. Москва се страхува най-вече от загуба на повече влияние в постсъветското пространство, което ще се отвори за западни компании.

Отбелязвайки 10-годишнината на Източното партньорство, ясно е, че конфронтацията с Русия се засилва. И от двете страни се правят сравнения с напрежението между Изтока и Запада в Студената война. ЕС отдавна е създал впечатлението, че неговите потенциални партньори ще трябва да избират между тесни връзки с ЕС или с Русия. Точно този проблем породи гражданската война в Украйна.

Армения отдавна се отказа от курс, който би могъл да я изправи срещу Русия. Ереван разчита на Русия като защитна сила в териториалния си спор със съседен Азербайджан. Само по този начин Армения може да си върне контрола над спорния регион Нагорни Карабах.

В светлината на кризите в Молдова и Украйна може да се спори коя от тези две страни от Източното партньорство е най-бедната в Европа. Що се отнася до Украйна, отиващият си президент Петро Порошенко успя да изпълни обещанието за безвизов режим с ЕС. Той би трябвало да отпразнува това постижение на банкета с Туск като един от най-големите си успехи. Повечето украинци обаче едва ли могат да си позволят такива пътувания. Това, че Порошенко се провали в опита си да бъде преизбран в надпреварата с комика Володимир Зеленски, който го победи повече от убедително, може да се смята за присъда от украинския народ.

Мнозина са загубили надежда за просперитет чрез партньорство с ЕС. В нощта на победата си Зеленски каза, че Украйна е бляскав пример на демокрация в постсъветското пространство. В Беларус, както и в Азербайджан, демократичен напредък няма според правозащитници. Авторитарният президент на Азербайджан Илхам Алиев държи юздите на властта по-здраво от всякога.

"Политически реформи все така или няма, или има връщане назад, или пък те са "изпуснали парата си" в обширни части от Източното партньорство", каза неотдавна политологът Тобиас Шумахер на международна конференция във Варшава преди годишнината. Дали и как ще продължи Източното партньорство трябва да стане предмет на дискусия и на предстоящия банкет в Брюксел.

Междувременно продължава да се говори за възможно сътрудничество между ЕС и създадения от Русия Евразийски икономически съюз. Германският канцлер Ангела Меркел предложи такава възможност на среща с руския президент Владимир Путин още през 2015 г. Русия във всеки случай все още изглежда отворена за такъв диалог. Путин отдавна е предложил инициатива за общо търговско пространство от Лисабон до Владивосток. /БТА

ДПА/Дневник