Главният прокурор Сотир Цацаров смята, че консултациите при президента Румен Радев за избор на негов наследник на поста са прибързани и подранили. Причината е, че мандатът на Цацаров изтича на 10 януари 2020 г., а процедурата по избор може да бъде открита най-рано на 10 юли и най-късно на същата дата през септември.
Теоретично изборът може да се проведе в края на октомври или началото на ноември, обясни Цацаров на излизане от сградата на президенството след като прекара час и двадесет минути при държавния глава.
Срещата с главния прокурор бе първата от поредицата такива, които Радев ще проведе през следващите месеци.
Цацаров определи срещата като конструктивна и каза, че е преминала в спокоен тон и дух.
По думите му, консултациите не бива да се възприемат като опит за влияние, тъй като президентът няма никакви правомощия да участва в първия етап при избора на главен прокурор – когато се обсъждат и предлагат кандидатите. Държавният глава има правомощия по Конституция във втория етап – когато с указ назначава или отказва да назначи предложения и избран от Висшия съдебен съвет кандидат.
"Изключително важно е тези консултации да покажат волята на държавния глава за стриктното спазване на Конституцията и закона, да не се превръщат в процес, който може да бъде тълкуван като опит за влияние върху първата част от процедурата - тази част, която е свързана с номинация и избор, в която той по Конституция няма правомощия. В това отношение срещнах пълното разбиране на президента", каза Цацаров.
Двамата са обсъдили и темата за правомощията на главния прокурор и призивите за евентуалните промени с цел ограничаване на правомощията. Такива предложения се чуха както от лидера на БСП Корнелия Нинова, така и от страна на правосъдния министър Данаил Кирилов, който даде заявка, че ще работи и за възможността за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор.
Цацаров каза, че становището му съвпада с това на държавния глава че трябва да има промени, които са препоръчани от Европейската комисия и са свързани с евентуален благоприятен изход за България от механизма за сътрудничество и проверка.
По думите му обаче, промените не трябва да се правят преди избора на нов главен прокурор, както призова в неделя Корнелия Нинова.
"Останах удовлетворен от това, че не видях съвпадение между позицията на г-жа Нинова и позицията на президента. Той изрази ясното становище, че каквито и промени за статута на главния прокурор да бъдат обсъждани, това трябва да стане при наличие на действащ главен прокурор, който да представлява професионалната общност и да защитава нейните интереси", добави главният прокурор. Цацаров каза, че Румен Радев е демонстрирал съвсем ясно разграничение между партийна и държавноотговорна позиция и липсата на съвпадение между тях.
По повод идеите на Нинова, Цацаров попита защо тя не е повдигнала въпроса за правомощията на главния прокурор преди една година или дори преди половин, а точно сега. И подчерта, че мястото, на което ще се вземат решенията за тези правомощия и промените в закона не е нито президентството, нито на "Позитано" 20, а в Народното събрание.
Цацаров не пожела да коментира критиките, които председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов отправя към институциите. Те станаха публични след като пленумът на Висшия съдебен съвет прие за сведение и на практика разсекрети паметни бележки от срещите, проведени от членове на ВСС и т.нар. "тримата големи (главният прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд) на 20 и 21 март с представители на Европейската комисия.
Цацаров обясни, че не иска да ги коментира и да дава оценки "по една проста причина - междуинституционални конфликти не са необходими, лични още по-малко".
"Макар че аз нито ги създавам, нито ги пренасям, всеки е голям и зрял човек и отговаря за думите си. Аз за моите, Панов за неговите. И днес денят е много хубав, за да се занимавам с него", коментира главният прокурор.
Утре предстои среща на президента с Лозан Панов, а в четвъртък с председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков.
Дневник
Коментари
Анонимен
Бацата да си ходи
Анонимен
дебели, мазни, крадливи ,нагли български политици
до последния Анонимен
тъп , по-тъп, най-тъп червен каскет