Софийският градски съд осъди на 15 г. затвор украинеца Роман Логвиненко, обвинен, че е организирал покушението с гранатомети срещу бившия съветник на ДАНС и бивша барета Алексей Петров. Съдът го оправда по обвинението за подбудителство, но го наказа по обвинението за помагачество.
По-рано днес прокуратурата поиска най-тежката присъда – доживотен затвор без право на замяна. Защитата на Логвиненко настоя за оправдателна присъда, а той самият заяви, че е бил натопен. Логвиненко остава в ареста, реши още Софийският градски съд. Присъдата не е окончателна и може да бъде обжалвана.
Атентатът срещу Петров беше извършен в края на октомври 2015 г. в столичния квартал "Кръстова вада". Според обвинението Логвиненко е подбудил други трима украински граждани Артьом Темпински, Максим Чорний и Йевен Балков да извършат нападението, докато Петров пътувал с шофьора си в брониран автомобил. На кръстовището между улиците "Проф. Милчо Лалков" и "Светослав Минков" Темпински и Чорний стреляли два пъти по автомобила с гранатометите, но снарядите не проникнали в него.
Обвинителният акт срещу Логвиненко беше внесен в съда в началото на септември 2016 г. като от Софийската градска прокуратура обясниха тогава, че разследването срещу Темпински, Чорний и Балков продължава в отделно производство.
Самият Алексей Петров е подсъдим по две дела – за рекет и изнудване в специализирания съд и за пране на пари.
През октомври съдия Николов върна делото, като в разпореждането му се казваше, че от изложените от прокуратурата факти не се установява самоличността на участниците в атентата, конкретните им действия, липсвали и фактически твърдения за използваното оръжие. Ролята на Логвиненко като подбудител била спомената фрагментарно, едва в обвинителния акт, без да са изяснени взаимоотношенията му с останалите трима участници.
Прокуратурата протестира връщането на делото, а конкретно за отношенията на Логвиненко с останалите участници, наблюдаващият прокурор видя прекален формализъм в изискването на съда за изясняването им. Софийският апелативен съд (САС) обаче подкрепи изцяло доводите на по-долната съдебна инстанция.
През март 2017 г. СГС отново върна делото на прокуратурата с идентични забележки.
Дневник
Коментари
Добави коментар