Застрахователна компания "Бул Инс" търси варианти да забави изплащането на обезщетения на роднините на загинали при автобусната катастрофа край Своге, а сред проверка на Комисията за финансов надзор е дала на трима души по 10 лева. Това съобщи пред БНР председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров. Организацията посредничи между застрахователя и наследниците.

При инцидента през август миналата година загинаха 20 души. Заради инцидента прокуратурата първо повдигна обвинение на шофьора на автобуса, а по-късно и на 7 души – длъжностни лица. Сред тях са членове на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и бившият директор Светослав Глосов. Глосов подаде оставка през януари.

До момента обидно ниските обезщетения са получени от трима души. Според Тодоров става въпрос за застраховка на местата в автобуса, която предвижда обезщетението да е 50 хиляди лева.

"Застрахователят търси от девет кладенеца вода, за да забави плащането. Хората подадоха заявление за плащане на обезщетенията. "Бул Инс" тупаха топката 6 месеца и отказаха да плащат. Хората се обърнаха към Комисията по финансов надзор, оттам направиха проверка и установиха, че има основание за плащане, наложиха принудителна мярка и принудиха "Бул Инс" да плати. Така хората получиха по 10 лева по сметките си", допълни Тодоров.

Според него сега предстои спор в съда. Владимир Тодоров призова премиерът да се намеси. Наследниците на загиналите вече са изпратили писмо до него, в които го запознават със ситуацията.

Застрахователят: Липсват документи, жертва сме на шантаж

Пред Би Ти Ви от застрахователната компания казват, че има липсващи и фалшифицирани документи, и ако не е било решението на КФН е нямало да платят нищо. Според изпълнителния директор на "Бул Инс" Стоян Проданов липсват доказателства, че автобусът е извършвал обществен превоз на пътници.

Пред БНР той казва, че за момента от компанията не смятат да превеждат повече пари, като това може да се промени при евентуално решение на съда. От компанията определят случващото се като "шантаж".

"Плащането означава, че евентуално при липсващи документи ние ще плащаме с парите на други застраховани лица. Пътният лист не покрива маршрута, списъците не са актуални. Не са представени документи, които се изискват по кодекса, за да е ясно, че има обществен превоз. Ние сме убедени в своята правота", обобщава Стоян Проданов, за Би Ти Ви.

КФН: Изплащането на 10 лв. е противозаконно

В писмо до медиите от Комисията за финансов надзор казват, че при тях са постъпили 6 жалби от близките на общо 7 от загиналите при пътния инцидент. В него се посочва, че изплащането на сумата от 10 лв. обезщетение за пътник в катастрофиралото превозно средство е противозаконно, защото законът изрично е предвидил минимална сума от 50 000 лв. за всеки пътник.

Според проверката на КФН представените документи пред "Бул Ин" установяват основанието за изплащане на застрахователното обезщетение. От комисията са на мнения, че освен неморално, е и незаконно да се отказва изплащането на застрахователно обезщетение.

Казва се още, че наложените от Комисията за финансов надзор на "ЗД Бул Инс" АД принудително административни мерки са обжалвани от застрахователното дружество пред административния съд, София Област, като застрахователят е поискал съдът да спре предварителното изпълнение на мерките.

Дневник