Изборните комисии няма да правят контролно преброяване и сравнение на протоколите от машинното гласуване с броя на индивидуалните хартиени разписки, които се издават.

Има възможност това да бъде направено, но само в случаите на съмнение за разминаване в данните или манипулация, но не и като контролна процедура, обясни говорителят на ЦИК Александър Андреев.

"Разпечатва се протокол от машината с действителните данни от гласовете. Би могло да се сравнява, ако има някакво съмнение. Не би следвало да има съмнение за разлика между това, което отчита машината и в разписките", каза Андреев.

"Би следвало обратното да е - да има доверие в машинното гласуване, защото целта е по всякакъв начин да не бъде допуснато съмнение относно отчитането на гласовете", добави още той.

Всичко, което трябва да знаете за:
Евроизбори 2019 (404)

"Ако се появи някакво съмнение, то тогава ще го обсъждаме и комисията ще го прецени, но не в рамките на изборния ден, а в рамките на отчитането след приключването на изборите", каза Андреев.

Темата с контролното отчитане на гласовете бе повдигната от изборния експерт и наблюдател Стоил Стоилов. В личната си страница във Фейсбук той разказва, че е поискал от ЦИК да въведе процедура за контролно броене на разписките от машинното гласуване и да се сравнят резултатите с данните от машинния протокол.

"Поисках това да стане в 30% от секциите с машинно гласуване като мярка за укрепване на доверието в изборния процес и мотивация за ползване на машините", разказва Стоилов.

От ЦИК обаче са отказали контролното преброяване със същия мотив, който заявиха и пред "Дневник" - "Контролно ръчно преброяване се прави задължително, когато гласуването с машини е единственият начин, по който гласоподавателите могат да упражнят правото си на глас".

Освен това в писмото казват, че предложението ще бъде обсъдено след приключване на изборния процес.

Стоил Стоилов е бил член на обществен съвет към парламентарната комисия при обсъждане на изборния кодекс през 2014 г. и е изборен експерт и наблюдател. Той публично задава няколко важни въпроса към ЦИК, породени от отговора на комисията и от отказа за контролно преброяване.

"Може ли да посочите правното основание за това твърдение? Има ли подобен текст в Изборния кодекс, в международен правен инструмент или в друг нормативен документ? Кое Ви дава основание да твърдите, че ако има смесено гласуване, то не се прави контролно броене? Какъв е проблемът да има контролно броене при смесено гласуване?", пише Стоилов.

"Според българския вариант на смесено гласуване протоколът с резултатите, изготвен от СИК, е резултат на механичен сбор от съответните реквизити (редове) на машинния протокол и на резултатите от ръчното броене. Не се публикуват резултатите на двата типа гласуване поотделно. Това прави невъзможно да се проследят тенденциите при двата типа гласуване и да се търсят евентуални изборни манипулации като неотчитане на гласовете за всички партии, неотчитане на преференциите и др.", добавя авторът.

За да се направят аргументирани анализи на машинното гласуване, той предлага на ЦИК освен протоколите за резултата в секциите, отделно да се публикуват и само машинните протоколи от секциите, в които ще се проведе машинно гласуване.

Според изборния експерт решението на ЦИК е неправилно и не допринася за изграждане на доверие в изборния процес.

"За мен този отказ поставя под съмнение смисъла и здравия разум от харченето на 7.5 млн. лева за машинно гласуване без достатъчно гаранции за неговата достоверност и без то да има принос в укрепване на доверието в изборния процес", пише Стоилов.

Машинното гласуване ще бъде възможно в 3000 секции в цялата страна. Устройствата са произведени в Тайван специално за България и според Веселин Тодоров (изпълнителен директор на фирмата доставчик "Сиела Норма") техниката е достатъчно надеждна и гарантира честен вот, без манипулации.

Дневник