Изграждане на нов национален стадион включва предложението на единия от кандидатите за концесията на летище "София". Консорциумът "Витоша", в който влизат Manchester Airports Group (MAG) и нейният партньор Beijing Construction Engineering Group (BCEG), планира "независима и допълнителна инвестиция на стойност от 600 милиона евро, която е извън обхвата на основната инвестиционна оферта от близо 1.5 милиарда евро", се казва в информация до медиите.

Разширеното предложение е подадено пред Министерството на транспорта. Консорциумът изразява готовност да се включи в развитието на Airport City Sofia (Летищен град София), част от който да е нов национален стадион, отговарящ на категория 4 по стандартите на УЕФА. В допълнителния проект влизат още търговска зона, магазини, зона за отдих и логистични съоръжения, "за да се създадат допълнителни бизнес зони в София, както и такива за развлечения".

От агенцията, която обслужва консорциум "Витоша", обявиха пред "Дневник", че целта е Airport City Sofia да бъде до летището и да е в близост до метрото.

Темата за изграждането на нов национален стадион в София се обсъжда все по-усилено от септември насам. Преди дни главният архитект на столицата Здравко Здравков заяви, че има четири възможности за местоположението му.

През есента министър-председателят Бойко Борисов обяви настоящия "Васил Левски" за ненужен и призова за обществено обсъждане за преместването му. По-късно Кралев заговори за друга възможност - с 30 млн. лева той да бъде пригоден дори за домакинство на световно първенство. Към днешна дата отговорните институции отново говорят за промяна.

Проектът на консорциум "Витоша" предвижда новият стадион да е мултифункционален и да е готов за евентуалното домакинство на България на младежките зимни олимпийски игри през 2024 г.

Нов стадион с емблематичен дизайн ще може да бъде използван както за световни първенства, така и от гражданите за ежедневни спортни дейности", каза Греъм Фъргюсън, директор по корпоративно развитие за MAG.

"Проектът ни за Airport City Sofia ще предостави нужните услуги на пазара, които в момента липсват, за висококачествена и добре свързана бизнес среда и ще предостави нужните условия на бизнеси, които имат интерес да стъпят на българския пазар, на Балканите, както и на международния пазар, най-вече чрез глобалната свързаност, която едно летище може да осигури", добавя той.

Изграждането на стадиона би попаднало в отговорностите на BCEG. Компанията е участвала в много от спортните съоръжения за олимпийските игри в Пекин през 2008 г., както и при построяването на националния стадион на Танзания и Стадиона на работниците в Пекин, се казва в информацията.

Според условията на процедурата срокът на концесията на летище "София" е 35 години с възможност за удължаване, като победилият участник се ангажира да изгради трети терминал, да разшири втория и евентуално да построи нова писта за срока на концесията. Трябва да бъдат инвестирани най-малко 1.17 млрд. лв. (600 млн. евро). Авансовото концесионно плащане е минимум 550 млн. лв. без ДДС.

Дневник