Тълкуванието на закона, което 20 години сме имали, е некоректно, но няма преднамереност и умисъл при тълкуването на закона с партийните субсидии. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от агенция "Фокус".

"Не ми е известно дали името ми фигурира сред служителите на финансовото министерство, за които прокуратурата има съмнения за извършено престъпление при раздаването на партийните субсидии", добави финансовият министър. Той информира, че ще се яви, ако му изпратят призовка.

"Има конкретни имена на конкретни експерти, но пак казвам, тук, ако се говори за тезата на прокуратурата, че има извършено престъпление, това тепърва ще се изследва", съобщи Горанов. По думите му разходите не ги е правила държавата, а партиите, а прокуратурата трябва да бъде оставена да си свърши работата.

Вчера той обяви в парламента, че преизчисляването на партийните субсидии ще се приложи още тази година и ще обхване второто полугодие. Той добави, че след 1 юли партиите ще получават точно по 1 лв. за всеки даден за тях глас. Повод за коментара му стана изказване на на премиера от четвъртък Бойко Борисов и внасянето му на законопроект, с който партийната субсидия ще стане 1 лев.

Това е втори опит за въвеждане на субсидия от един лев. След кампания, организирана от "Шоуто на Слави", през май 2017 година ГЕРБ подготви такова предложение и го внесе за гласуване в парламента. През ноември същата година обаче намалението на субсидията не мина при гласуване. Така всички партии, получили над 1% от гласовете на парламентарните избори, продължиха да получават по 11 лева на глас. Горанов изчисли, че след намаляването на субсидиите в бюджета ще бъдат спестени между 16 и 18 млн. лв. От своя страна Борисов уточни, че с тези пари ще се строят детски градини и ясли.

Два дни по-рано проверка на Върховната административна прокуратура приключи и потвърди, че на петте политически партии и коалиции (ГЕРБ, "БСП за България", "Обединени патриоти", ДПС и "Воля") неправилно са изплатени суми, които значително надвишават субсидията, която им се полага. Тя е 11 лв. за един действителен глас, а в нарушение на разпоредбите на чл. 25, чл. 26 и чл. 27 от Закона за политическите партии (ЗПП) са били изплатени 13.23 лв. на глас.

Дневник