Усложнената процедура за покриване на лечението извън списъка за реимбурсирани медикаменти на Националната здравноосигурителна каса, създава напрежение и опасения не само сред близките и обществеността, но и отделя изключителен ресурс от времето на не многото лекари, които работят с една от най-тежките патологии – онкологичните заболявания при деца. Това се казва в позиция на болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" във връзка със споровете от последните дни покрай случаят с лекувано от левкемия 6-годишно момиче в ИСУЛ и покриването на възникналите около лечението суми за плащане.
От болницата декларираха, че детето е било лекувано по най-добрите стандарти и с най-добрите медикаменти, съобразено с международните стандарти. Лекари, запознати с лечението, коментираха пред "Дневник", че на детето са били вливани медикаменти, от т.нар. първа линия за лечение на остра лимфобластна левкемия - тоест това са първите възможни медикаменти, които трябва да бъдат влени според световните протоколи и практики. Ако те не дадат резултат, се пристъпва към следващи. Въпреки това тези медикаменти не са одобрени за използване върху деца в България и съответно не се покриват от здравната каса. Затова процедурата при случая на детето, както и при всички аналогични ситуации, е родителите да кандидатстват за одобрение пред Фонда за лечение на деца, а сега - пред комисия към здравната каса, която пое функциите на фонда. След извървяване на нужната процедура, се взима конкретно решение за покриване на разходите по използването на лекарствата - за всяко дете и за всеки случай по отделно.
От години лекарите, работещи с онкоболни деца, настояват тази процедура да се промени и да се намери по-универсален и лесен начин да се лекуват болните деца с публични средства. Днес в позицията си от ИСУЛ отново отбелязват, че досегашните правила са в основата на напрежението по казуса.
"Бихме искали първо да информираме медиите и чрез тях – обществеността, за най-същественото около обсъждания случай: Детето, независимо от тежкото вродено състояние, предшестващо и усложняващо последвалото онкологичното заболяване, е диагностицирано навреме и е лекувано по най-добрите стандарти и с най-добрите медикаменти. В резултат на това е постигната ремисия от над две години. Настъпилият рецидив преди около два месеца е наложил ново, интензивно лечение, отново съобразено с международните стандарти", се казва в позицията.
От болницата добавят, че за тези повече от две години от родителите не са взети никакви средства за лечение, нито е предявявано искане за такова.
"Дискусията около фактура, цени, дарителски сметки за лечение, дати на внасяне на документи и пр. засягат усложнената процедура за покриване на лечението извън списъка за реимбурсирани медикаменти на НЗОК. Тя създава напрежение и опасения не само сред близките и обществеността, но и отделя изключителен ресурс от времето на не многото лекари, които работят с една от най-тежките патологии – онкологичните заболявания при деца", отбелязват от ИСУЛ.
Вчера от касата отправиха обвинения към болницата за забавени документи за направени разходи, за разминавания в исканите средства за плащане и др. И дадоха да се разбере, че това е забавило отговора на касата дали ще покрие разходите за лекарствата. Обявиха, че ще сезират и медицинския надзор по казуса.
"Не сме съгласни и имаме доказателствата на документи, с нито едно от твърденията, отправени в прессъобщението на НЗОК на 19 юни. Съзнавайки, че проблемът е административен; че НЗОК едва от два месеца има отговорността за обезпечаването на този финансов ресурс; че детската онкохематология и осигуряването й с лекарства извън рутинното финансиране, изискват специфична компетентност, максимална оперативност и опростеност, ръководството на УМБАЛ "Ц. Йоанна – ИСУЛ" предлага среща с ръководството на НЗОК и ръководството на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" за изясняване на конкретния казус, но и за отстраняване на бъдещи възможни недоразумения", заявяват в позицията си от болницата.
Днес следобед ръководството на касата, на медицинския надзор и на болницата ще бъдат изслушани по темата от парламентарната здравна комисия.
Дневник
Коментари
Добави коментар