С ново събитие тази вечер пред народното събрание продължават протестите срещу ограниченията на къмпингуването (за подробности виж събитието във Фейсбук тук). Целта на организаторите е да призоват депутатите да уважат ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) и да не утвърждават въпреки него спорните промени с повторно гласуване в парламентарна зала. Ветото беше изненадващо разгледано в извънредна точка на непланирана дискусия на ресорната парламентарна комисия вчера, която с мнозинство отхвърли аргументите на държавния глава.
Предложенията за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие на правителството се дискутират в оспорван дебат от февруари насам. В протестите досега основните искания са както отпадане на забраните за свободно къмпингуване, така и разумни регулации и гарантирано устойчиво управление на туризъм близо до природата. Сред исканията е и създаване на превантивна устройствена защита за терените зад незастроените плажове и да не се допуска строителство по крайбрежната ивица.
Промените
Новите текстове в ЗУЧК, внесени по инициатива на министъра на туризма Николина Ангелкова, предвиждат в чл . 30 на закона глоби за коли и плажуващи върху дюни (освен ако не са ембрионални дюни, които са в процес на формиране). Новите глоби за автомобили и плажуващи на дюните, предложени от правителството и одобрени от народното събрание, са за плажни принадлежности и за палатки от 500 до 1000 лв., а за автомобили - от 1000 до 3 хил. лв.
В същия законопроект депутатите се погрижиха и да осигурят свободният безплатен достъп до плажовете да важи не само за пешеходците, но и за автомобили. Това се случи като по предложение на Валери Симеонов, Християн Митев и Георги Колев (НФСБ) в чл. 10 ал. 2 думата "пешеходен" се заличи с цел безплатният свободен достъп до морските плажове да бъде не само пешеходен, но и автомобилен.
Въпреки настояванията на граждани и неправителствени организации, че основното увреждане е от презастрояването на брега, нито един депутат не внесе предложение за нуждата защитените от "Натура 2000" дюни да бъдат пазени чрез глоби и от строежи.
В промените на закона между първо и второ четене председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Искрен Веселинов внесе и предложение за още едно ограничение за къмпингуването чрез чл. 10а - то да се случва само в специално урегулирани за целта места. Правилата за тези "специални" места, които към момента не съществуват, обаче се отлагат за формулиране в рамките на следващата година от бъдеща наредба по чл. 10а от ЗУЧК. С тази наредба се очаква 4 министерства - на околната среда, на туризма, на регионалното развитие и на земеделието, храните и горите - да определят цялата рамка за изискванията и създаване на специално регулирани места за къмпингуване, които да са единствените, където е разрешено да се разполагат каравани, кемпери и палатки.
При първо разполагане на палатка или кемпер извън специално регулирано място глобата ще е 1000 лв., а при второ - до 3000 лв. Това означава, че дори в собствения си имот гражданин не може да паркира кемпера си или да си разпъне навес, ако имотът не е регламентиран като специално място за къмпингуване. Същото важи и за паркинг, който не е регламентиран като "място за разполагане на кемпери и палатки".
За "устройване" на такива места извън реда, посочен от закона, се предвижда първоначална глоба до 5 хил. лв, а при повторно нарушение - до 10 хил. лв.
Ветото
Именно тези текстове в чл. 10а и глобите, предвидени в чл. 24в за къмпингуване извън "специално регулирани места", предизвикаха и ветото на президента. То бе наложено върху изискванията палатки, кемпери или каравани да се разполагат само в специално регулирани места за целта (§ 2 на законопроекта, с който се променя чл.10а от ЗУЧК), както и върху глобите при лагеруване извън такива специални места (§ 9, или чл. 24в от ЗУЧК). Нуждата за отхвърляне на промените в ЗУЧК бе аргументиране с конституционните права на гражданите на чиста околна среда и задължението на държавата да се ангажира в осигуряването на опазването и възпроизводството на околната среда.
В мотивите на ветото беше посочено също, че "ограниченията за "диво къмпингуване" по Черноморието са вече в закона, а местата, където ще може да се къмпингува, не са определени. Не са определени и условията за ползване и престой в тези места, т.е. няма ги стандартите и нормативите, като изрично предвидена в Конституцията гаранция за осъществяването на основното право на чиста околна среда" .
Дневник
Коментари
Анонимен
Прав е президентът, а депутатите действат очевидно лобистки, в интерес на застрояващите и вероятно срещу подобаваща отплата.