Министърът на правосъдието Данаил Кирилов продължава да твърди, че срещу главният прокурор може да се водят наказателни преследвания и, че проектът му за промени в закона, ще улесни това, въпреки становищата на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и Съвета на Европа.

Проектът на правосъдния министър Данаил Кирилов за разследването и отстраняването от длъжност на "тримата големи" в съдебната власт - главния прокурор и председателите на върховните съдилища, не може да изпълни целите, за които се предлага. Предлаганите законодателни промени не само не гарантират независимо и ефективно разследване срещу главния прокурор, какъвто е конкретният проблем за България, но биха затруднили още повече започването на разследване срещу първия обвинител, е заключението на Отдела за изпълнение на решенията на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ),

Кирилов повтори днес в кулоарите на парламента, тезата си, че това, че е коментиран въпроса с отговорноста на главния прокурор, не означава, че не трябва да коментираме статута на т.нар. "трима големи" (главен прорурор и председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен съд бел. авт.), който бил установен еднакво в Конституцията. "По отношение на "тримата големи", макар техните функции да не са еднакви, то статута им е сходен. Те се избират по един ред, имат членство във Висшия съдебен съвет и би трябвало прекратяването на мандата им, ако приемем, че това е възможно да се урежда със закон, а не в конституцията, трябва да е еднаква. Това не изключва да обсъждаме различни мнения и становища", каза Кирилов

Според Кирилов и сега има механизми, според които и сега може да се проведе разследване срещу главния прокурор, "стига да има кой да го направи". "Даже напротив, посочвам по въпроса за Лозан Панов, ние давам свръхзащита на г-н Панов с тези мерки, които сме предложили", каза Кирилов, без да бъде питан, за критиките, че проектът му е направен за да поиска оставката на председателя на Върховния касационен съд – Лозан Панов.

На въпрос как точно подчинените на главния прокурор ще го разследват Кирилов каза: "Абсолютно свободно може да бъде разследван по правилата на наказателно процесуалния кодекс".

Десет години българските институции отлагат решаването на проблем с недосегаемостта на главния прокурор, който беше поставен в решението на ЕСПЧ по делото "Колеви срещу България" - че липсва процедура, по която да се провежда независимо разследване на главния прокурор. На въпрос на "Дневник", означава ли, че не е съгласен с решението на ЕСПЧ Кирилов отговори: "Не съм съгласен с аргументацита. Някой назад във времето не е представил добре позицията на държавата".

Кирилов отрече той и властта да са уплашени главния прокурор и доказателство от това било, че темата с правомощията на главния прокуро се извежда на дебат. Според него това било тезата на "някои медии, които гереозизират един от "тримата големи"".

Кирилов продължава да твърди, че в становищата на Съвета на Европа няма критика към неговите идеи за промяна на закона. И тъй като ще изпълняваме това решение (на ЕСПЧ) би следвало да решим изцяло този въпрос концептуално – за "тримата големи", каза Кирилов. Той пое ангажимент да направим максимално широки консултации и ако има време за консултации с Венецианската комисия ще поискаме тълкуване, както и от Конституционния съд за статута на "тримата големи".

Смятаме, че имаме време, тъй като към момента не се изисква завършен законодателен резултат, а се изисква задълбочено обществено обсъждане, ние пристъпваме към тази фаза, да се обсъдят всички виждания, включително и на несъгласните с този проект, каза още Кирилов. Той се надява промените в закона за съдебната власт да влязат в пленарна в септемврийската сесия.

Попитан как му е дошла идеята да заяви, че ще си подаде оставката, ако не падне мониторинговият доклад за България до края на мандата на тази Европейска комисия, Кирилов каза: "От вътре ми дойде". Той припомни, че и като областен управител на София си е подал оставката, и като общински съветник от ГЕРБ - също. "Смятам, че това е залог за добросъвестна работа. Всички да занаят, че нямат проблем с правосъдният министър и той може да си отиде във всеки един момент - или най-късно през октомври месец", коментира Кирилов.

Дневник