Министърът на правосъдието Данаил Кирилов инспектира системата за случайно разпределение на делата във Върховния касационен съд (ВКС) по покана на председателя на съда Лозан Панов, който го посрещна лично в Съдебната палата.

Кирилов призна, че за първи път е свидетел на случайно разпределение на дела, но добави, че предварително е прочел информация как работи тя и кой поддържа системата. Освен това настоя за независим одит като обясни, че той се прави от т.нар. "бял хакер" - експерт, който трябва да подложи на тестове системата, да покаже какви са дефектите в нея и да даде решение за тях.

Още след посрещането в Съдебната палата, на министъра бе предоставен избор да влезе в която колегия пожелае - наказателна, гражданска или търговска и той избра търговска, за да види как става случайното разпределение на дела. Обикновено този процес се извършва сутрин, но заради посещението на Кирилов бе забавен до 14 ч.

Пред министъра и медиите беше демонстрирано влизане в системата, изключване на съдии, които са си направили отвод например или са в отпуск, а след това и компютърно разбъркване на имена на останалите съдии, както и избраният от системата магистрат.

Кирилов отправи някои критики и забележки, но не пожела да чуе подробно разясненията от експертите, защото не били на нивото на дебата, който трябвало да се води във Висшия съдебен съвет.

След това поиска симулативно разпределение, макар че му бе обяснено, че такава възможност няма, а се работи с реални дела на хора и фирми, информацията се копира на сървър във Висшия съдебен съвет, а експерти му казаха, че "не може да се подиграват по този начин с хората".

Кирилов обясни, че са му отказали "да извърши техническа провокация" и посочи, че цялото разпределение на делото е "артистично изпълнение".

Освен това видя технически проблем, тъй като системата се разлогва след определено време, ако няма дейност в нея, макар че бе уверяван, че това е механизъм за защита, а не дефект.

След това отказа да види работата на наказателно и гражданско отделение и разпределението на дела там, макар че му бе предложено повторно и каза, че е видял достатъчно.

"Има основание да твърдим, че системата за случайно разпределение на делата е една нелоша система. Но като всяка друга се нуждае от грижа, верификация, поддръжка и одитиране. Затова подкрепям решението на Висшия съдебен съвет да се извърши одит", коментира пред журналисти след демонстрацията Кирилов.

Правосъдният министър посочи, че въпросът със сигурността на системата е важен и във всеки един дебат във Висшия съдебен съвет той ще иска нейния одит. Това вече бе гласувано и прието, макар и с 4 гласа "против" като един от възразилите бе Лозан Панов, обясни Кирилов.

"Ще поискам да се провери и работата по проектите. Във ВСС се изпълняват повече от 10 проекта, които касаят и случайното разпределение, и методиката за натовареност", допълни още той.

Министърът посочи, че с председателя на ВКС са длъжни да пазят и съхраняват доверието в съдебната система и във всяка друга, включително и тази за случайното разпределение на дела.

Той каза, че по време на демонстрацията не е успял да разбере как системата реагира на вътрешни провокации, нито дали е стабилна при външна атака.

Пред журналистите обясни, че неофициално е поискал достъп до сървъра на системата във ВСС, но му било отказано.

На въпрос какво е мнението му за системите за случайно разпределение на делата във Върховния административен съд и в прокуратурата и защо не инспектира и тях, отговорът бе, че не е бил поканен. А на поканата на Панов не могъл да откаже.

Преди това обаче реагира с реплика към журналистите и се обърна към тях с думите: "Колеги, вие заемате позиция. Написали сте си дописките още вчера".

Експерти и съдебни служители му обясниха, че е обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, но до момента не са се явили кандидати. Кирилов каза, че временното решение, което е било взето преди 4 години от ВСС, работи и до сега. Фирмата изпълнител вече поддържа системата доброволно, а според Кирилов не е ясно колко души в нея имат достъп.

Дневник