Между 5 и 8 на сто по-малко ще са туристите по Черноморието, отколкото през летния сезон на 2018 г., съобщи в кулоарите на Народното събрание министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя потвърди по-ранната прогноза, че средно за страната спадът ще е с между 3 и 6 процента.
"Големи наши преки конкуренти и дестинации като Турция, Тунис и Египет имат изключително сериозна политика по отношение на субсидирането и насочването на туристопотока към тях. "Надяваме се съответно и се борим да запазим нивата от миналата година. Правим всичко възможно да привлечем интереса и към записванията в последния момент към България", добави тя.
Преди ден "Евростат" публикува данни за продължителността на престоя и разходите на туристите в отделните държави на ЕС. Данните са за 2017 г., но са ориентир за това какво да очакват представителите на туристическия бизнес и през тази година. Те сочат, че България е била посетена основно от германци, румънци и поляци. За германците няма данни за колко нощувки средно са останали в страната и колко са платили за това. Вероятната причина за това е, че те обичайно идват тук с предплатени пакети, които включват превоз със самолет и настаняване ол инклузив. Това означава, че на практика нищо не харчат извън предплатените услуги, които обичайно са на доста ниски цени.

Данните за румънците показват, че са оставали в България средно за 5.6 нощувки, които са им стрували по 60 евро. Туристите от Румъния идват обичайно не само на лятна ваканция в България, но и за дълги уикенди и на официални празници, когато се събират повече почивни дни.

При поляците престоят е бил средно за 8.6 нощувки при цена от 69 евро. За същата 2017 г. делът на българите на ваканция в родината им е 34.3% като настаняването е за средно 3.8 нощувки за по 30 евро. Регулярните данни на Националния статистически институт за българските туристи обичайно сочат, че повечето от нощувките им са в по-ниска категория хотели, а при чужденците е обратното.

Евростат също така поставя България сред страните в ЕС, за които се наблюдава най-голям дял на вътрешния туризъм - брой граждани на страната, които са почивали в нея - 86%. За Румъния той е 94%, за Испания - 91%, за Португалия - 89%, за Гърция - 88% и за Франция - 87%.

В графиката долу се вижда за колко нощувки и на каква цена са оставали туристите през 2017 г. в някои страни от ЕС. Към данните е добавена и Турция, която по традиция се смята за конкурент на България в привличането на чуждестранни туристи. Данните са на Евростат. 

Дневник