Близо 400 полицаи, пожарникари и надзиратели се събраха на протест пред сградата на Министерския съвет в деня, в който Министерството на вътрешните работи отбелязва 140 г. от създаването му. Протестиращите настояха за достойно заплащане на нощния труд, тъй като в момента той е оценен на 25 стотинки на час.
Председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) Валентин Попов обясни, че в много други браншове нощният труд се плаща по 2 до 3 лв. на час, но ставката е уредена с колективен трудов договор. От синдикалната организация припомниха, че министър Младен Маринов, а дори и премиерът Бойко Борисов знаят какво е да полагат нощен труд. Министърът е минал по цялата йерархия в структурата на МВР преди да оглави ведомството.
"Нека другите от Министерския съвет да дойдат да изкарат едно дежурство с нас, дори и без да работят", обърна се към министрите Попов.
"Пак ли държавните служители ще са най-прецакани и държавата ще е най-лошият работодател?", обърна се Попов към колегите си.
Съорганизатор на протеста е Синдикатът на служителите в затворите в България. Надзиретелите и охранителите в затворите обаче поставиха и други искания и въпроси. Повечето от тях са свързани със заявеното от министъра на правосъдието Данаил Кирилов отстраняване на Васил Миладинов – директор на Главната дирекция "Изпълнение на наказанията".
Освобождаването бе обявено като "предстоящо след три часа" от министър Кирилов, но Миладинов е в болничен и по тази причина уволнението му все още не е факт. От синдикалната оранизация обясниха, че преди дни са изпратили две писма, в които настояват министър Кирилов да даде ясни отговори на няколко въпроса, както и да обясни мотивите, които налагат отстраняването на Миладинов от поста.
Сред въпросите е и този дали Кирилов е поемал ангажименти пред някого за тази кадрова промяна, свързана ли е тя с лични интереси към конкретни обществени поръчки и упражняван ли е натиск върху Миладинов сам да напусне или да бъде понижен седмица преди обявяването на уволнението му.
След края на протеста представители на синдикалната организация се отправиха към Министерството на правосъдието, за да проведат неформална среща с министъра. Данаил Кирилов слезе пред сградата и разговаря с тях, а след това импровизирано ги покани да се качат и да обсъдят исканията им.
Пред журналисти обаче Кирилов каза, че няма да обяснява какви са мотивите за отстраняването на Миладинов, тъй като то все още не е факт. Той обаче подчерта, че не е имало "извиване на ръце".
Няколко часа по-късно от Министерството на правосъдието съобщиха официално, че на срещата представителите на синдикалната организация са запознали лично министъра и неговия заместник проф. Николай Проданов с исканията си за увеличаване на възнаграждението за нощен труд.
"По време на обсъждането бе достигнато до съгласие конструктивния диалог между Синдикатът на служителите в затворите в България и Министерство на правосъдието да продължи", добавят от ведомството.
Дневник
Коментари
Анонимен
че те нали затова драпат да станат министри , за да не работят вече никога