Финансирането на сделката за америкнски самолети F-16 вероятно ще бъде комбинация между използване на натрупан дотук бюджетен излишък, съкращаване на правителствени разходи и емитиране на нов дълг. Но е вероятно правителството да не пипа бюджета, а да предпочете отлагане с няколко месеца на проекти в транспорта, енергетиката и строителството в следващите 2 години.

Това прогнозира голямата компания за пазарни анализи IHS Global Insight като насочва вниманието към предстоящото коригиране на бюджета за 2019 г. - най-вероятно до септември, тъй като България е обявила, че иска да плати за сделката наведнъж и преди доставката.

Авторите посочват, че ефектът от разхода за важната за отбраната поръчка би могъл да се компенсира от значителните (до 6 млрд. лв.) неизползвани структурни фондове. Но значителна част от тях изискват национално съучастие, за да бъдат реализирани, и точно такива средства може да не достигнат от бюджета за тази година. Правителството вероятно ще се въздържи от по-голямо увеличаване на бюджетния дефицит и за да изглеждат добре макроданните в очакване България да бъде поканена тази година в "чакалнята" за еврозоната.

Фискалната позиция на България е силна, допълват от IHS Global Insight. Миналата година приключи с излишък от 2.2 млрд. лв (2% от БВП) и публичен дълг с един от най-ниските в ЕС - 24.4млрд. лв (22.9% от БВП). Ако крайната цена на сделката за F-16 е почти 1.7 млрд. долара (3 млрд. лв) и се финансира единствено чрез собствен дълг, това би повишило задлъжнялостта на България с около 2.5% от БВП, изчисляват анализаторите. Засега няма официално съобщение за по-ниска цена.

В средата на юни САЩ изпратиха проект за договор с цена, която не се посочва официално, но според източници на "Дневник" от министерството на отбраната тя е намалена с около 20-30% спрямо първоначалните принципно одобрени 1.67 млрд. долара. Това би трябвало да означава приближаване до одобрената от парламента сума от 1.05 млрд. долара (малко над 1.83 млрд. лв) с възможност тя да се повиши.

На 20 юни министерството на финансите емитира вътрешен дълг за малко над 300 млн. лв и при солиден бюджетен излишък (по предварителни прогнози той би трябвало да е 3.2 млрд. лв или 2.8% от БВП в края на юни) единственото обяснение е, че целта на емисията е дофинасринане на сделката за F-16. Същия ден в Брюксел премиерът Бойко Борисов заяви, цитиран от БНР, че САЩ искали за осемте многоцелеви самолета 2.2 млрд. лв. (1.26 млрд. долара).

На 29 юни президентът Румен Радев повдигна въпроса, че първоначалната американска информация за поисканото от България показва доста оскъдно въоръжение на самолетите и трябва да има прозрачност как ще се осигури то в бъдеще. Откровено трябва "да се каже колко струва, кога смята да се доставя, какво ще остави на следващите правителства да плащат, защото плащане ще има и то ще бъде голямо", заяви Радев.

"Ройтерс" също коментира сделката за F-16 като напомня, че заради нея финансовото министерство вероятно ще коригира към влошаване прогнозата си за бюджетен дефицит от 0.5% за 2019 г. Вероятно правителството ще използва фискални резерви, които изисква режимът на валутен борд, допълва агенцията. В края на май те са били 11.3 млрд. лв.

В първото полугодие може и да има очакван бюджетен излишък, но повечето правителствени разходи са събрани в последното тримесечие на годината, когато са и местните избори, посочва още "Ройтерс". Приходите до края на юни са се увеличили с 15.9% на годишна база до 22.3 млрд. лв (основно заради регулаторна промяна в енергетиката и ефекта от удръжките по повишени от началото на годината заплати в публичния секткор, минималната заплата и заплатите на учители), но и разходите са се повишили с 8.5% до 18.36 млрд. лв за първите 6 месеца.

Дневник