Правителството даде мандат на министъра на отбраната да подпише договор за доставка на изтребители F-16 и необходимото оборудване, съобщи заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов след заседанието на Министерския съвет. Цената за 8 изтребителя и цялото необходимо въоръжение и оборудване е 1.256 млрд. долара (2.188 млрд. лв. по курса на деня - бел. ред.), каза Запрянов.

Цената, която България ще плати за F-16, ще е под 1.2 млрд. долара, добави министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той обясни, че Конгресът на САЩ е в процедура на одобряване на помощ от приблизително 60 млн. и реално цената, която ще заплати България, ще падне под 1.2 млрд долара (2.09 млрд. лв.). Всички 8 самолета трябва да бъдат доставени до 2023 г. В цената е включено и наземното оборудване. Следващата седмица проектът за договора ще бъде обсъден в Комисията по отбрана, а след това процедурата ще бъде придвижена за одобрение от парламента в пленарна зала.

Цялата сума трябва да бъде платена наведнъж.

Правителството е приело доклада, изготвен от преговорните екипи, и дава мандат на министъра на отбраната да подпише четири договора. Единият е за самолет F-16 Блок 70 с допълнително оборудване, вторият договор е за бойни припаси за самолета, третият за ракети въздух-въздух, последният договор е за доставката на система за визуализация, наблюдение и управление.

В България ще се развива индустриално и самолетният сектор

Освен че Военновъздушните сили на България ще придобият едни нови и качествени самолети, България ще придобие капацитет да започнем развитието на самолетния сектор, добави министърът на икономиката Емил Караниколов. Той обясни, че в хода на преговорите е получено съгласие и това е предмет на споразумението, което предстои да се подпише, за шест позиции за индустриално сътрудничество. Първата позиция е за създаване на базови способности във връзка с хидравличната система. Другите са: Създаване на базови способности за поддръжка за кацане, което включва ремонт и основен ремонт на 25 компонента; Създаване на базови способности за поддръжка на електрическата система; Логистична поддръжка и управление на веригата за доставка, необходими при жизнения цикъл на флотилията F-16 в България, включително проект Viber view; Подкрепа за развитие на национални способности, свързани с безпилотни летателни средства и дронове. Най-важното за мен – подкрепа за изграждане на национални тренировъчни центрове за пилоти и инженери, технически състав за поддръжка, каза Караниколов.

Мечтата на ВВС се сбъднала

"Най-после се случи една дългогодишна мечта на военновъздушните сили, които ги поставя на равностойно стъпало с нашите партньори от Алианса – да придобият самочувствие, че притежават нещо съвременно и актуално", заяви началникът на отбраната ген. Андрей Боцев. С придобиването на нов боен самолет ние придобиваме нови качествени бойни способности, повишаваме оперативната си съвместимост с НАТО и, не на последно място, самочувствието на българския пилот – той ще се чувства като равностоен партньор, добави ген. Петьо Мирчев - заместник-командир на Военновъздушните сили.

Борисов обещал, че другите два проекта няма да спрат

Имам уверение от министър-председателя, че приключването на проекта на военновъздушните сили няма да спре преговорните процеси за другите два проекта за бойната машина и също така проекта на военноморските сили, заяви началникът на отбраната ген. Андрей Боцев. Той се надява в скоро време "да имаме добри новини и за тях".

Дневник