Боря се за това мониторинга да бъде по-силен, заяви евродепутът от "Демократична България" (ЕНП) Радан Кънев пред БНТ. В същото време управляващите искат наблюдението на ЕК над българската съдебна система да отпадне още тази година и правосъдният министър Данаил Кирилов дори каза, че ще си подаде оставката, ако това е стане.
"Аз лично вярвам и нашите избиратели вярват, че мониторингът е механизъм за защита на правата на българските граждани. Българското правителство не гарантира независимост на съдебната система. Съдебната система не гарантира вътрешна независимост на съдиите и прокурорите. Това са гаранции за всеки един от нас, че живее в правова държава", каза Кънев. "Когато правителството не дава тези гаранции ние ги търсим от ЕС. Гражданите трябва да бъдат защитени от властта. Това е много важен елемент от демокрацията. Боря се за това мониторинга да бъде по-силен. Аз защитавам гражданите на България, включително от правителството", заяви още Кънев.
"Ние не сме тоталитарна държава. В европейския парламент предствлявам интересите на хората, които са дали доверие на "Демократична България" и на мен лично", каза Кънев. Той е убеден, че ЕНП трябва да се промени и "по-малко да прилича на партиите на Борисов, Орбан, Груевски" и повече да прилича на западноевропейските
примери.
"Демократична България ще се регистрира за местните избори на централно ниво
Кънев каза още, че "Демократична България" ще се регистрира за местните избори на централно ниво, но във всяка община ще има различна стратегия. "Ако има вярно решение няма община, в която да не може да се спечели", смята Кънев. Според него това може да се случи в червени крепости, в смесени райони и дори в София.
Радан Кънев смята, че управляващите отменят машинното гласуване, защото основните партии се представят зле в този вот, за разлика от "Демократична България". Той заяви, че основните партии искат да продължат "старите мушенгии" с броенето на бюлеитините в секциите.
За да има инвестици трябва да се инвестира в образование
"Силно е изкушението е да се нахвърлим на правителството. Малко по-балансирано, да не партизираме. Очевидно е, че причини има много. По всяка вероятност важен фактор е ключовото присъствие на Катар като инвеститор във "Фолксваген", коментира Радан Кънев голямата верятност новият завод на немската автомобилна компания да бъде открит в Турция, вместо у нас. "Най-важния фактор е, че в България няма достатъчно квалифицирана работна ръка. най-вероятно това е съществения проблем. Има загуба на кадри с техническо образование в посока Западна Европа. Трябва да си дадем сметка, че за да има такива инвеститиции на големия частен бизнес е необходимо българското общество да инвестира много повече в образованието на гражданите си", каза още Кънев.
Дневник
Коментари
Добави коментар