Четири години от първите смъртни присъди за българските медици
Днес се навършват четири години от произнасянето на първите смъртни присъди за българските медици, обвинени в умишлено заразяване на над 400 либийски деца с вируса на СПИН.
Една от медицинските сестри, Нася Ненова, каза в края на миналата седмица пред БГНЕС, че ако медиците трябва да се съберат и честват някоя от датите на пребиваването си в Либия, то това трябва да бъде датата на освобождаването им 24 юли, а не 6 май. Днес Кристияна Вълчева, Валя Червеняшка, Валентина Сирополу, Нася Ненова, Снежана Димитрова и Ашраф ал Хаджудж няма да бъдат заедно. Събират се утре в Бояна на връчването на приза“Сестра на годината“. Медиците разказаха, че трудно се приспособяват към новия живот на свобода. Валя Червеняшка работи за мизерно заплащане и се сблъсква по думите й с беднотия до шия. “Не са признати здравните ни осигуровки, нито трудовия стаж”, каза тя и допълни, че два пъти й се наложило да си направи операции, които платила сама. Здравко Георгиев също не скри упреците си към социалния министър заради“голите обещания за здравните осигуровки и признаване на трудовия стаж“. Той все още не е започнал работа и основно се занимава с дейността на фондацията“6 май“, учредена след завръщането на медиците.“С тази фондация се въртим в омагьосан кръг. За да получим пари от чужбина, трябва фондацията да има три години дейност, а сега пари няма и трудно се работи“, призна Кристияна. Палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж чака дете, живее под наем и работи по четири часа на ден като преводач. Нася и Кристияна изучават специалността“Рехабилитация“ в София, имат намерение да завършат специалността, вместо за три години, за една и половина. Кристияна е изключително доволна от новата професия, намира я по-перспективна и й действа като психолечение. /БГНЕС
175
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
хохо
Ще се задоволят с парите ,които получиха и апартаментите. Друго за тях държавата няма да направи.Да се простят с осигуровките и трудовия стаж.От тук нататък ще работят на студ, малка заплата, лоши условия,както всички сестри у нас.