Минути след като мнозинството в парламента отмени на първо четене машинното гласуване на местни и президентски избори, депутатите от ДПС внесоха промени в Изборния кодекс, с които машинното гласуване остава, а устройствата се купуват от Министерския съвет и се одитират от Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Според сега действащото законодателство по инициатива на ДПС на местните избори на 27 октомври т.г. трябва да има възможност за гласуване с машини в поне 6 хиляди секции, а на следващите парламентарни избори - в страната да се гласува само с машини. След множеството грешки в протоколите от машинното гласуване на европейските избори през май т.г. управляващите искат тези разпоредби да бъдат отменени, тъй като машинното гласуване е скъпо и сложно.

Макар и по време на парламентарния дебат ДПС да направи заявка, че е склонна за решение да няма машинно гласуване в 6 хиляди секции на предстоящия местен вот, но от внесените след това предложения се вижда, че иска да бъде запазено.

Депутатите от движението предлагат държавата да купи машините, но не предоставят изчисления колко би струвало това. Преди две години Централната избирателна комисия (ЦИК) поиска 50 млн. лв., за да купи устройства.

Според предложенията на ДПС софтуерът за всеки един вид избор трябва да се изработва от "Информационно обслужване" АД, тестовете и сертификацията на машините да се правят от Държавна агенция "Електронно управление", а одитът да е отговорност на ДАНС.

"Информационно обслужване" АСД е преброител на всички бюлетини, пише още в предложенията на ДПС. Там се се изяснява за какво преброяване става въпрос. Преди седмица от движението обявиха, че ще предложат машинно броене на хартиените бюлетини.

Напусналият парламентарната група на "БСП за България" Спас Панчев и депутати от "Обединените патриоти" предлагат кметове да се избират в села над 200 жители. Според сегашните разпоредби избори няма в села под 350 жители.

Дневник