Подалият преди време, но останал на поста изпълнителен директор на НЕК Петър Илиев, обвинява Комисията за енергийно и водно регулиране, че заради нейните решения и непризнаването на разходи на държавното дружество то е формирало голям дефицит. Това се разбира от доклад на Илиев, публикуван на сайта на НЕК и адресиран до министъра на енергетиката Теменужка Петкова с копие до председателя на регулатора Иван Иванов.
От доклада се разбира, че комисията не е уважила почти никое искане на дружеството, когато е обсъждала цените на тока, влезли в сила от 1 юли, като е определила всички претенции на НЕК като неоснователни. Анализът на НЕК показва, че има голяма вероятност дружеството да продължи да формира дефицит, защото и за новия регулаторен период комисията не е отчела някои обстоятелства, които е възможно да формират допълнителни разходи, посочва директорът в доклада си.
Той посочва, че е недопустимо енергийният регулатор да не изпълнява императивни текстове от Наредбата за регулиране на цените, а да ги тълкува и така да прехвърля разходи, формирани на регулирания пазар, на свободния.
Пример за това е даден с предложението на НЕК в цената на тока да се включи таксата, която производителите на електроенергия плащат за достъп до електропреносната система на страната, което е тяхно задължение от 1 юли и е въведено с промени в Закона за енергетиката. Компанията посочва, че това няма как да не бъде предвидено за разход, след като е част от лицензионната дейност на дружествата. Енергийният системен оператор обаче предложил този разход да не се включва в изчисленията и това било прието от комисията. Затова директорът на НЕК пита на какво основание едно търговско дружество може да определя ценообразуващите елементи на други търговски дружества, и то с лицензи, различни от неговия. Резултатът от решението на комисията е, че ще се формира загуба по тази линия от 1.3 млн. лв. на регулирания пазар от доставената на него енергия, произведена от ВЕЦ. Заради оферирания на борсата ток пък НЕК можела да понесе още 3.2 млн. лв. загуби само заради невключването на този разход при определянето на новите цени.
НЕК дължи 5% от приходите си като вноска във фонд "Сигурност на електроенергийната система". За един регулаторен период тя е около 11.6 млн. лв., като тези разходи ще трябва да бъдат прехвърлени на свободния пазар, за да не се наруши икономическият интерес на дружеството, пише още в доклада.
Посочват се и примери за удовлетворени искове за предходни периоди само на производители за сметка на обществения доставчик. На НЕК такава компенсация е отказана от регулатора с мотива, че е компенсирало свои разходи от по-високите цени на свободния пазар. По тази линия дружеството формира загуба от 12.5 млн. лв., пише директорът
С други 13 млн. лв. НЕК е ощетена от определянето на цена на тока от топлофикациите за минали периоди.
За периода 2014-2018 г. дружеството е натрупало непокрити разходи от дейността "обществена доставка" от 214.5 млн. лв., се посочва в доклада. Голяма част от тези разходи възникват от лихвите по отпуснатите от БЕХ кредити за оборотни средства заради ликвидната криза, в която в предходните години изпада дружеството. Причината за това пък според доклада са определяните тогава цени от енергийния регулатор, които не са покривали икономически обосновани разходи на държавната компания, която е формирала тарифен дефицит. За да обслужва тези лихви, НЕК е предложила определено ниво на компонентата, но то не е било прието от комисията.
Изредени са и други разходи, претърпени от дружеството в резултат на решения на регулатора. Заключава се, че в очакване на проверка от КЕВР НЕК посочва, че само за периодите 2013-2014 г. и 2014-2015 г. НЕК търпи тарифен дефицит от над 1 млрд. лв. от решенията на КЕВР.
НЕК злоупотребява с господстващо положение
Междувременно Комисията за защита на конкуренцията глоби НЕК с 315 612 лв. за злоупотреба с господстващо положение. Това се вижда от решение на регулатора, оповестено във вторник следобед. Установените нарушения са на пазара на балансиране на производители на електрическа енергия от ВЕИ при производство на ток по преференциални цени.
Нарушенията представляват налагане от страна на НЕК ЕАД на нелоялни търговски условия на ВЕИ производителите, се посочва в решението.
Комисията установила, че НЕК коригира подадени от производители от възобновяеми енергийни източници – членове на специалната балансираща група (СБГ) на НЕК ЕАД прогнозни почасови графици за производство, с което създава необосновани допълнителни разходи за небаланс за ВЕИ производителите.
От началото на балансиращия пазар в пълния му обем на 1 юни 2014 г. НЕК като координатор на групата едностранно и без основание променя почасовите прогнозни графици, подавани от ВЕИ производителите. В резултат на тези промени ВЕИ производителите се обременяват финансово поради изкуствено увеличените небаланси за тях.
Комисията установила също така, че НЕК налага на членовете на групата допълнителни необосновани разходи за небаланс чрез прилагането на раздел от методиката за разпределяне на задължения за небаланси. В методиката били записани правила, благодарение на които НЕК може да калкулира на ВЕИ производителите разходи за небаланс, каквито електроенергийният системен оператор (ЕСО ЕАД) не е отчел и съответно не е начислил на НЕК.
На практика НЕК едностранно и необосновано налага на ВЕИ производителите допълнителни финансови тежести, които не са обективно възникнали.
Решението може да бъде обжалвано в частта за неговата законосъобразност пред Административния съд – София-област, от страните и от всяко трето лице, което има правен интерес, в 14-дневен срок.
Дневник
Коментари
Добави коментар