Президентът Румен Радев превръща дебатът за покупката на самолетите F-16 в популистки, което неприемливо, каза тази вечер министърът на финансите Владислав Горанов. Заедно с военния министър Красимир Каракачанов, той направи извънредно изявление пред медиите, след като по-рано днес и държавният глава имаше обръщение по темата.
Днес Радев каза, че поемането на задължения, свързани със скрити и неясни разходи, въвличат за десетилетия напред българските правителства в значителни финансови задължения и е нужен сериозен диалог, преди да се вземе окончателно решение. Заради бързото придвижване на Закона за ратифициране на международния договор за придобиването на изтребителите F-16 Block 70 и свързанатa с тях поддръжка през правителството и парламента, вчера той му наложи вето. Днес обаче комисията по отбрана отхвърли ветото.
Горанов изрази съмнение, че Радев има сценарий за протакане на сделката. Според условията на договора, ако предвидените по него 1.256 млрд. долара не бъдат преведени до 5 септември офертата вече няма да е валидна.
В тази връзка финансовият министър изрази очакване президентът да наложи вето и на актуализацията на бюджета, която е нужна, за да могат да се плати наведнъж сумата за осемте самолета. Той увери, че има готовност парламентът да заседава извънредно, за да се прескочи и това вето. Горанов определи действията на Радев като легални, но нелегитимни.
Той не се съгласи с твърденията, че дебат не е имало - повече от година има дебат пред публиката, е мнението на финансовият министър. От своя страна Красимир Каракачанов увери, че не отговарят на истината твърденията на Радев, че има скрити задължения и допълнително договори, които ще искат допълнителни плащания.
Военният министър подчерта, че не са верния и твърденията, че оборудването на поръчаните F-16 ги прави небоеспособни. В заключение той каза, че годишната издръжка на американските самолети e по-евтина от тази на шведските "Грипен", за които се смята, че са предпочитани от Радев.
Дневник
Коментари
Анонимен
доживях да видя невиждан по мащаби червен напън за унищожаване на българската армия ,последното което остана като символ на държавността ,от 1945 до ден днешен червената върхушка направи няколко опита да унищожи българия в услуга на русия ......не знам кой на кого е братушка , надявам се и този път да не успеят
Анонимен
юрофайтер и мираж са поскъпи от Ф16 а грипен ти го продават гол и после пак си купуваш всичко от американците , ми чети малко ве човек стига с тези руски опорки
Анонимен
Това, че са по скъпи не ги прави самолети анти НАТО, а просто не влизат в ценовата рамка гласувана от НС. Грипен ти го предлагат за 8 самолета за около 1,8 млрд. лв. бз ДДС, като варианта е да се стигне и до 10 самолета. Самолета ще бъде оборудван с ракети, радарна система и СААБ ще инвестират за последваща поддръжка на самолетите в 4 наши предприятия от отбранителния коплекс, ТЛЕЛ ОСИГУРЕНИ ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНИ РАБ. МЕСТА И ЗАПЛАТИ. Но най важното, или не по малко важно е че изплащането е на вноски, а не ЕДНОКРАТНО. Сега, ако питаш защо Италия, Гърция, Португалия имат дълг, да имат дълг, но имат и заплати, социални плащания, пенсии, здравеопазване, спорт, култура, а защо ги имат ли, защото имат национално отговорни политици. И ПОСЛЕДНО, КОЛКО ПЛАЩА САЩ ЗА НОВО СЕЛО ?
Ваньо
Анонимник, вместо да квалифицираш като глупости чужди мнения, прочети по-добре онова, което съм написал! Решението е ПОЛИТИЧЕСКО и тъпите ни политици няма нужда за пореден път да показват пред света колко са разединени и какъв разграден двор е родината ни! И поради каква причина си мислиш, че Грипените, Юрофайтърите и т.н. щяха да ни излязат по-евтино... И чети официална статистика - само за последната година държавния дълг е намалял с над 1 млрд. лв. Освен това след като си толкова вещ в икономическите въпроси свързани с БВП и национален дълг, трябва да ти е ясно, че момента е отличен за ползване на дългосрочен дълг предвид най-ниските исторически постигани нива на доходност. Що се отнася до обществените поръчки, такива има във всички страни... И не сме "открили топлата вода" с корупционните практики по тях... Виж, ако говорим за последващ контрол и правосъдие - там имаме ОГРОМЕН ПРОБЛЕМ!
Анонимен
Политиката се прави от политици, политиците се водят от интереса на обществото, всичко друго е нещо различно! Което ни прави длъжни да сме коректив, когата това което се решава е против нас хората, другото е бля бля !
Анонимен
Аз пък се чудя ,има ли край ГЕРБерастката наглост ?????
Я ми напомни кой се шири в палати,купени на половин цена ,че нещо не се сещам ???
Дали не беше най-големият лобист за Ф-16 ,рапона-физкултурник Цв,Цв.
Дали няма някаква връзка между плонжовете му в полза на американското желязо и "малкото" спретнато мезонетче с малко външно асансьорче ,без съмнение ,напълно законно ( ха-ха -хааааа) купено ??? А ???
Я пак за корупцията и комисионните да ми обясниш ???
Анонимен
Драги Ваньо , щом решението е било ПОЛИТИЧЕСКО ,за чий х... беше тая пародия с конкурси ,комисии и прочие ?
И означава ли това ,че решението е "ПОЛИТИЧЕСКО ",че то може да е в УЩЪРБ на здравия разум ???
Това ,че ТЪПИ политици взеха решение за закупуването на Ф-16 ,напук и въпреки всички РАЦИОНАЛНИ аргументи ,го прави не "ПОЛИТИЧЕСКО " , а ТЪПО !!!
Анонимен
Казваш " ..грипен ти го продават гол..." ??? А според тебе , 12 ракети за осем самолета ( по ЕДНА И ПОЛОВИНА ракети на самолет !!!!) това напълно екипрана за бой машина ли е ???
Ваньо
Скъпи ми Анонимнико, нямам идея какво имаш предвид под "здрав разум". Сигурен съм, че нямаш и грам идея какво са съдържали офертите на "играчите" в конкурса, а що се отнася до вземането на политически решения и участието на народа в тях, надявам се, че нямаш предвид за всяко решение на правителството, президента или НС да се свиква референдум, защото в противен случай е добре да потърсиш специализирана помощ. Ако си забелязал коментарите ми изобщо не са идеологически обременени за разлика от твоите, в които ясно личи на чия политическа алтернатива симпатизираш. Даже писах в първия си пост (независимо, че съм лаик в тази област), че за мене най-доброто военно авиостроителство имат руснаците... поне от това, което съм чел за съпоставките между стелтовете Су57 и F35, а и за самолетите от по-ниско поколение. Коментирах две неща: първо, че бидейки микроскопичен член на НАТО, това общо взето предопределя изборът на изтребител и второ, раздразнението ми, че тъпите ни политици, включая МС, НС и Президент вместо да постигнат политическо съгласие по един проблем засягащ ВЪНШНАТА, а не вътрешната политика, предпочетоха за пореден път да покажат мръсното бельо на държавното управление и да се замерят с кал през медиите по въпрос касаещ нацоналната сигурност и изискващ повече сдържаност и единство в позициите... поне за пред международната общност.
Та, Анонимнико бидейки вещ в политиката, не си ли забелязал, че държавите с единна външна политика са най-уважаваните в международната общност?...