Национална карта ще определи териториалната и профилната структура на институционалната мрежа за висше образование. Това предвиждат одобрените от правителството днес промени в Закона за висшето образование.

Очаква се Националната карта да бъде готова в рамките на година от приемането на законопроекта. Дотогава се установява мораториум върху откриването и преобразуването на висши училища и на основни звена и филиали в държавните висши училища освен ако целта не е консолидация и оптимизация.
Откриването на филиали и колежи към частните висши училища, както и на техни поделения в чужбина, пък ще става с акт на Министерския съвет и след положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, предвиждат промените, които предстои да бъдат внесени в Народното събрание.
В бъдещия нормативен акт е записано, че студентите в защитени специалности, за които се очаква недостиг на пазара на труда, ще бъдат освободени от такси към държавните университети. Приемът на студенти и докторанти, чието обучение ще се плаща от държавата, ще се определя общо за професионалните направления и специалности от регулираните професии.
Предвижда се висши училища да придобиват статут на изследователски за срок от 4 години.
Ако текстовете бъдат приети от депутатите, университетите ще трябва да включват в Съветите на настоятелите си и представител на общината, в която функционират. В ръководните органи на висшите училище се увеличава и квотата на младите преподаватели.
Предвидено е министърът на образованието и науката да утвърждава политика за развитието на всяко държавно висше училище със стратегически цели и задачи, целеви стойности и показатели за изпълнението им при взаимодействие със заинтересованите страни до три месеца преди изборите за органи за управление на висшето училище.


На тази база министърът ще сключва договор за управление с избрания от Общото събрание ректор, а той на свой ред веднъж в годината ще се отчита как ги изпълнява.

С предложените изменения е предвидено институционалната акредитация да е първоначална – за новооткрито или преобразувано висше училище, и последваща – за вече получена акредитация. Програмната акредитация за дадено професионално направление ще се извършва едновременно за всички висши училища.
При оценяване съответствието с изискванията за академичен състав на основен трудов договор член на академичния състав ще може да участва в акредитацията на едно висше училище.
За улеснение на получилите диплома от чуждестранни висши училища се въвежда двумесечен срок за признаването на дипломите им.
Дава се възможност за сключване на до две споразумения между държавно висше училище и държавни или общински училища от системата на предучилищното и училищното образование. По силата на споразуменията ще е възможна съвместна учебна дейност по учебни предмети или модули за придобиване на профилирана и професионална подготовка във втори гимназиален етап от средната степен на образование, както и по учебни предмети за придобиване на специализираната подготовка в средната степен на образование. Предвижда се обучението да е по съгласувани учебни планове и да се провежда от лица, заемащи академични длъжности във висшите училища.


Промените дават възможност студентите да сключват споразумения за стаж с работодатели и за осигуряване на работно място след дипломирането. В договорите ще са записани възнаграждението и минималното
време за работа при работодателя.

Дневник