Производител на прасета, няколко местни жители, няколко души, калени в протестите срещу мерките за чумата на овцете в Странджа и Валентина Василева, която е председател на Единна народна партия (ЕНП). Така накратко може да се опише кои са протестиращите, блокирали пътя между Ямбол и Сливен до село Крушари вече пети ден. Те настояват да бъде отменено изискването за умъртвяване на всички свине, отглеждани в домашни условия заради африканската чума и обявиха, че протестът им е безсрочен.

Крушаре е малко по-далече (с около 2 км) от Ямбол, но част от област Сливен. Въпреки, че в двете области няма случаи на заразени животни, изискването на Българската агенция за безопасност на храните цели да създаде санитарна зона, за да не се допусне разпространението на болестта извън установените вече огнища. Ако кризата обхване страната, отглеждането на свине ще трябва да бъде забранено за години.

Малко преди 19 часа в понеделник вечер на блокадата има 15-ина души, а полицията не допуска никакви превозни средства по пътя, като ги отклонява на километри. През деня кола се е опитала да пробие и е блъснала човек, той е добре.

Желязко Иванов от Сливен, който се представя като инженер по машиностроене и мъж, който се хвали, че е участвал в протестите в Болярово (преди година там имаше подобен случай с чумата по дребните преживни животни) надълго обясняват, че всичко се прави заради големите производители и търговци на свинско. Двамата отричат да са платени или обвързани с партии.

С наближаването на часа за живите включвания за вечерните новини на телевизиите, протестът се уплътнява с местни жители. Пристигат и четири мотора. Мотористите нямат отличителни клубни знаци. Местните, които не желаят да се представят, стоят малко отстрани.

Жена от Крушаре разказва, че кметът ги плаши с глоби и арест, ако участват в протеста, но това не ги спира да дойдат на пътя, след работа, за да окажат подкрепа. Тяхното семейно прасе вече е заклано. Повечето в селото - също. Млад мъж потвърждава, че са заклали 5 прасета, като пържолите и пастърмата били сложени във фризера за Коледа, а останалата част - сварена в буркани. Изискванията на властите са месото да премине топлинна обработка, а да не се замразява, тъй като вирусът оцелява дори при много ниска температура. Да ме арестуват, скоро не съм бил в ареста, казва мъжът с усмивка и се присъединява към масовката за живото включване. Протестиращите вече са около 50 души.

Хората от селото разказват, че изпращат свинско от закланите прасена на роднини из цялата страна, тъй като не могат да го изядат.

Желязко Христов е производител на малки прасенца. Има около 300. Получил е телефонна заповед да евтаназира всички. Според него фермата му отговаря на всички санитарни изисквания, които важат за големите свиневъди, които също попадат в санитарната зона, но те не трябва да евтаназират животните си. Той твърди, че ще запали всичко и няма да допусне животните му да бъдат унищожени от санитарните власти. Христов казва, че за разлика от малките производители, които могат да заколят животните си и да ги консервират, той не може да направи това, нито да ги продаде, защото кланиците вече са пълни и не купуват.

Кметът на Крушаре Димо Станков (ГЕРБ) е убеден, че протестите са организирани и протестиращите не са от селото, а идват от Ямбол и Бургас. Според него Валентина Василева е един от организаторите.

Василева обяснява, че е на протеста в лично качество, а не като председател на партията (ЕНП е създадена от Мария Капон, която беше депутат от общински съветник в Пловдив). Казва, че хората я търсят още от протестите в Болярово. Живее в Сливен и не е производител на прасета, но подкрепя исканията на свиневъдите. Всичко е политика, въпросът е да не се веят партийни знамена, добавя тя. Според нея мерките дори спомагат за разпространението на вируса, тъй като хората, колейки прасетата, разнасят кокали и четина, което би разпространило заразата, ако има такава.

"Ние вече осъзнахме, че диалог не може да се проведе, така че оттук нататък ни остава единствено и само да искаме оставка на цялото правителство", каза в понеделник сутринта Василева пред Би Ти Ви, представена като организатор на протеста. Привечер протестиращите са съсредоточени върху исканията за прасетата, а не към отговорността на властите.

Галя Бъчварова, която е член на управителни съвет на Асоциацията на свиневъдите смята, че след като хората протестират значи имат основание. Тя е един от големите производители в района. По телефона пред "Дневник" обаче обяснява, че изискването за евтаназия в 20-километрова зона от големите ферми е една от превантивните мерки и ако африканската чума влезе в Южна България, ще бъдат избити всички животни и няма да може да се гледат прасета с години. Ако заразата бъде ограничена, още следващата година ще може да се започне отново. Според нея санитарните власти трябва да прегледат т.нар. биосигурност (наборът от задължителни действия) в някои ферми, които сега са в списъка за унищожаване и да преразгледат заповедите си.

Оставащите на блокадата хора започват да обсъждат как могат да обжалват заповедите на областния управител на Сливен за унищожаване на животните. Срокът за доброволно унищожаване изтече в събота и санитарните власти влязоха в някои села в Сливенско в понеделник. Те проверяват заклани ли са прасетата и дезинфикцирани ли са местата. Петима ветеринари ще трябва да обиколят над 100 села.

Протестиращите се подготвяха да прекарат още една нощ на блокадата и колкото още трябва, за да бъдат чути исканията им. Действията им не затрудняват сериозно движението в района, защото има няколко обиколни маршрута. В новините влизат и информации за протести в Монтана и в Първомай. Навсякъде основното, което не могат да разберат собствениците на едно, няколко или повече прасета, е защо трябва да колят животните си, които не са заразени.

Дневник