Пореден опит за попълване на армията и на резервистите прави Министерството на отбраната. На портала за обществени поръчки бе публикуван проект за изменение на закона за резерва на въоръжените служби. С измененията се създава така наречената "доброволна казарма", за което министърът на отбраната Красимир Каракачанов настоява още предишния мандат на парламента, когато беше депутат.
Предлага се създаването на "срочна служба в доброволния резерв", която да включва период от време (до 6 месеца), през който пълнолетен български гражданин преминава военна подготовка и изпълнява задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили като резервист. "Това ще спомогне за реализиране на подготовката на по-голям брой български граждани за защита на отечеството, което съответно ще подобри и окомплектоването на военните формирования с резервисти, а военновременните формирования - със запасни", пише в мотивите на проекта.
Според разчетите на Българската армия трябваше да има назначени и около 3000 платени резервисти, но сключените договори са около 700. Официално от армията обявяват, че трябва да бъдат назначени 3500 кадрови войници за попълване на недокомплекта. Според други оценки недостигът на кадрови войници е около 5700.
От 2015 г., когато бе въведено доброволното военно обучение, през курсовете на военните са преминали само 337 души, а едва 27 са провели и специална военна подготовка. Това означава, че след 10-15 години България няма да има достатъчно резервисти, които да бъдат мобилизирани в случай на война, мотивира предложението си Каракачанов.
Доброволната служба ще е 6 месеца и ще включва начална и специална военна подготовка и служба в поделение. Войници ще могат да стават както мъже, така и жени. Те трябва да са пълнолетни, да не са осъждани или обвинени в тежко умишлено престъпление, да са завършили поне седми клас и да не са навършили 42 години към датата на подписване на договора за доброволна служба.
Докато са на доброволна служба, резервистите ще трябва да спазват всички ограничения за професионалните военни, но ще ползват и техните права и привилегии. Ще получават основна заплата за длъжност и звание, като точният ѝ размер ще се определя от министъра на отбраната. Във времето, в което не са призовани на служба, резервистите получават една заплата годишно.
По време на активна служба в резерва войниците ще са защитени срещу уволнение от частния им работодател и ще се водят в неплатен отпуск, който не може да бъде отказан от шефовете. Заради това трябва да се променят Кодексът на труда и Законът за държавния служител.
Преминали доброволна военна служба ще имат предимство при назначаване на работа не само в армията и МВР, но и в държавна администрация. Тези, които имат висше образование, ще могат да преминат обучение във военни университети и да стават офицери от резерва.
Договорите, които ще се сключват за доброволната казарма, няма да са 6-месечни, а 5-годишни. За техния период доброволните войници ще остават в резерва на Българската армия и винаги могат да бъдат повикани на служба. Отпада досегашното ограничение призоваването в армията да е не по-дълго от 1 година.
Сключването на договор за служба в доброволния резерв ще става тайно от работодателите, тъй като фирмите отказвали да подписват тристранните договори, за да не губят хора, ако ги привикат в армията. Според новите правила военните ще уведомяват работодателя постфактум, че негов служител е станал доброволен войник. Фирмите ще получават компенсация от Министерството на отбраната, за да могат вземат временен заместник на резервиста.
Според финансовата обосновка на проекта 37 451 000 лв. ще са нужни за година, за да се плащат заплатите и всичко останало на доброволните войници, както и компенсации за работодателите им. Тази сума е предвидена за след 2022 г.
От администрацията на Министерския съвет не са съвсем съгласни с финансовата обосновка на Каракачанов и искат по-детайлна разбивка за това от кой бюджет ще дойдат парите, се разбира от становище, приложено към проекта.
С промените в закона се въвежда и задължително 10-часово военно обучение всяка година за гимназистите.
Дневник
Коментари
Добави коментар