Микроскопични частици пластмаса са открити от учени в снега в Арктика и по склоновете на Алпите. Това е знак, че те са били понесени от ветровете и издигнати в атмосферата, където са попаднали в облаците и са пренесени на голямо разстояние. Както и че междувременно хората може да са вдишали част от тях.
Това твърдят екип учени от института "Алфред-Вегенер" за полярни и морски изследвания в германския град Бремерхавен в публикация в списание Science Advances. Техен партньор са колеги от швейцарския Институт за изследване на снега и лавините.
В периода 2015-2017 година те са събирали проби от снега в Арктика, Северна Германия, баварските и швейцарските Алпи и от остров Хелголанд в Северно море и са ги проучвали със специално изработен от учените метод. ""очаквахме да открием микропластмаса, но ни изненада огромното ѝ количество", казва Мелани Бергман от института, цитирана от "Асошиейтед прес".
Микропластмасата е термин за много дребни частици, получаващи се от раздробяването на парчета пластмаса под въздействието на ултравиолетовите лъчи, вятъра, водата, светлината и т.н. Такива са откривани във въздуха на многомилионни градове като Париж, Техеран или китайския Донгуан.
Учените демонстрират, че микропластмасата може да се носи по въздуха, подобно на прах, полени и частици от работата на автомобилни двигатели. Засега няма проучвания дали и какъв ефект имат те върху човешкото или животинското здраве.
Бергман споделя, че най-голяма концентрация от микропластмаса е открита в пробите от баварските Алпи. В една от тях е имало над 150 000 частици в 1 литър.
Арктическите проби не са толкова замърсени, като най-голямата концентрация от 14 000 частици на литър е от плаващ лед в пролива Фрам между източния бряг на Гренландия и архипелага Шпицберген. Но като цяло в Арктика средният показател е бил около 1800 частици на литър.
Важно уточнение, което правят от екипа, е че тези данни може да изглеждат впечатляващи заради използвания метод - регистрирани са частици с размери до 11 микрометра (0.011 милиметра), което е по-малко от напречен срез на човешки косъм. Но в същото време този метод е показал, че значително се подценява действителното присъствие на микропластмасите в околната среда.
Проучването е разкрило, че частиците може да бъдат пренасяни по въздуха из цялата планета, както и да бъдат освобождавани в природата при топенето на снега. Анализът е показал миниатюрни останки от специални лакове за автомобили и кораби, автомобилни гуми и материали, използвани в текстила и опаковките. В публикацията се допуска, че най-големите обеми са пренасяни на север от Гълфстрийм и силни атлантически течения, а първоизточникът вероятно са райони на Северна Европа.
Още повече въпроси създават носещите се по въздуха нанопластмаси - почти непознати частици, които са толкова малки, че "в действителност може би проникват на клетъчно ниво, а това вече може да се окаже голям проблем", казва Бергман.
Дневник
Коментари
Анонимен
Вече ще бъдем пластмасови хора,наред с консервантите в храните и пластмаса в дробовете,ще бъдем супермени. Така може и над сто години да я подкараме да му мислят пенсионните фондове, че да не фалират!!!Ще трябва да вдигнат още малко възрастта за пенсия- например към 90 г.,ще е супер.