Руската държавна корпорация "Росатом" отговаря както за мирния атом, така и за военното му приложение и след като опита да укрие инцидента с взрив на ядрена ракета на своя територия, не трябва да бъде допускана в конкурса за строителство на ядрена мощност в България. Това мнение изрази ядреният експерт Георги Касчиев, който преди години беше председател на вече несъществуващия Комитет за използване на ядрената енергия за мирни цели, в интервю за БНР.
Според него българските власти се държат лакейски и угоднически към руската компания, която е един от кандидатите да достроят атомната централа в Белене", докато в "Росатом" заявяват високомерно, че дават на България последен шанс. Това, по-думите му, граничи с национално предателство.
"Нашите управляващи имат лаекейско, угодническо отношение към "Росатом", а трябва да сме наясно, че тя обединява всички дейности - по мирния и военния атом, включително по инцидента с ракетата, наречена "Летящия Чернобил". Те я създават, за да използват оръжието срещу враговете си, тоест срещу НАТО. Не ги интересува опазването на живота и здравето на собствените граждани, крият информация за това, което се е случило в Северодвинск. Как, с каква отговорност ще пристъпят към "Белене?!", коментира експертът.
Той изказа безпокойство от отношението на правителството и парламента към ядрените въпроси, защото собственик на новата ядрена мощност ще бъдат чужди държави без страната да е готова за това. Касчиев даде пример с гаранцията за ядрена щета, която в България е определена на 100 млн. евро и е възможно най-ниската в Европа, където средната стойност е 1.5 млрд. евро. "Ако има авария, 100 млн. ще платят те - собствениците. Всичко останало ще плащаме ние", каза Касчиев.
По думите му не е уреден въпросът за събиране на вноски за изграждане на крайно хранилище за погребване на високоактивните отпадъци, как да се третира обработеното гориво.
Дневник
Коментари
ПутинАнонимен
Кравар ски джентър тъй може ли
Анонимен
Ти пък си путинска мастия
Анонимен
Нашите управници имат угодническо отношение към всички, които произвеждат някакво оборудване. Защото в България вече не се разработва и не се произвежда никакво оборудване.