Представители на Синдиката на служителите на затворите в България (ССЗБ) внесоха в Министерството на правосъдието отворено писмо, в което задават няколко въпроса към министър Данаил Кирилов, след като отстрани от длъжност временния шеф на затвора в София Десислав Трайков.
Заявлението за оставката бе направено от Трайков в петък, а вчера Кирилов реши да го освободи заради скандала с осъдения за наркотрафик Будимир Куйович. Решението на министъра бе обявено с прессъобщение до медиите, а в него липсваха мотиви.
Представителите на синдикалната организация питат министъра дали е извършена проверка по отношение на изпълнение на наказанието на лишения от свобода Будимир Куйович и установени ли са нарушения на закона.
"Намерението, мотивите, основа на волеизявлнието ви, свързано с освобождаването на Десислав Трайков, обвързано ли е с политически натиск? И ако да - от кого", питат в писмото си представителите на синдиката. Те искат да разберат и до какви резултати министър Кирилов очаква да доведе водената от него и правосъдното ведомство кадрова политика.
В началото на месец юли министър Кирилов освободи от длъжност и началника на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" Васил Миладинов, но мотивите за това решение така и не бяха публично оповестени. Тогава министъра намекна единствено, че е имало множество нарушения, но не посочи какви конкретно. Подобни въпроси бяха изпратени и тогава след протест, а министърът се срещна с тях.
Все още не е взето решение кой ще поеме поста на Десислав Трайков, научи "Дневник" от министерството на правосъдието.
В петък Трайков обяви, че името му е опетнено незаслужено, и съобщи, че е подал заявление, с което изразява готовност да бъде освободен от поста, ако министър Кирилов открие нарушения в работата му. Скандалът избухна, след като миналата седмица черногорецът Будимир Куйович, осъден за наркотрафик, беше заловен с фалшива португалска шофьорска книжка по магистрала "Тракия" на път за морето.
Оказа се, че той е бил пуснат в отпуск от затворническото общежитие в Казичене, където работел като озеленител, тъй като вече е на лек режим. Десислав Трайков обяви на брифинг в петък, че не е променял режима на Куйович от строг на общ, и добави, че не е издавал заповед осъденият да доизлежи остатъка от наказанието си в общежитие от открит тип, каквото е това в Казичене.
По този повод бившият министър на вътрешните работи Румен Петков каза в телевизионно интервю, че премиерът Бойко Борисов трябва да поиска оставката на шефа на затвора.
"Ако премиерът не уволни тоя левент Деската днеска до обяд, той е съучастник", коментира Петков и нарече Трайков Архимед на затворническия труд заради начина, по който е сметнал, че Куйович има 2500 изработени дни в затвор.
От Министерството на правосъдието припомнят, че Куйович излежава последните 3 години и половина от 16-годишната си присъда за трафик на дрога. Той бе задържан при спецакция на 30 декември 2007 г. за трафик на близо 60 кг хероин.
През 2008 г. стана известно, че с разрешение на МВР е издаден фалшив паспорт на Куйович, а скандалът беше и една от причините за освобождаването на бившия вътрешен министър Румен Петков.
През октомври 2009 г. Куйович обяви пред Върховния касационен съд, че докато е имал бизнес в България, е давал пари на Румен Петков и бившия главен секретар на МВР Валентин Петров. След това даде интервю по телефона от килията си, че е бил "притискан" от високопоставени фигури в полицията и от пловдивски прокурор, за да излезе с компромати срещу бившия главен секретар ген. Илия Илиев и покойния вече бивш шеф на ГДБОП Ваньо Танов.
Дневник
Коментари
Анонимен
тия други луди , ами те ако са на доя доходен пост дали доброволно ще го напуснат някой ден , сигурен съм че не биха го напуснали