Няма нещо, което да е излязло в света в медицинската техника и в България да го няма." Това заяви премиерът Бойко Борисов на откриването на 29-ия конгрес на Световното дружество на кардиохирурзите и гръдните хирурзи. На медицинския форум той заяви, че българското правителство години наред отделя милиарди за здравеопазване – над 8% от БВП.

"Инвестирахме много в образование, квалификация, стипендии на млади учени, в сграден фонд и оборудване, което може да се съревновава с най-добрите в света", каза премиерът и добави, че за радост има кой да управлява и медицинските машини, защото в сферата работят много добре подготвени български хирурзи.

"Благодарение на вашия професионализъм не само че оцеляват хората в този страшен бич, тези заболявания, но и максимално бързо ги връщате в тяхната семейна среда, а и на работа, което е изключително важно, да продължаваме да държим високия ръст на БВП, който произвежда България", каза премиерът пред медици от над 40 държави от целия свят и пожела успех на конгреса.

Борисов не пропусна да поздрави присъстващите по повод Съединението и напомни също така, че конгресът се провежда в зала 3 на НДК, а в сградата преди няколко месеца България е председателствала ЕС.
Символ на заслуженото доверие на световната гилдия на кардиолозите към нас е изборът на проф. Генчо Начев за президент на световната им асоциация, каза от своя страна министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

"Този избор е символ на заслуженото доверие на световната гилдия на кардиолозите и кардиохирурзите към нас, както и за значителния ни принос в международен мащаб. За нас е гордост, че едно от светилата е наш сънародник", каза министърът.

Сред лекторите са и 25 от най-изтъкнатите световни хирурзи от трите специалности. Участниците в световния конгрес ще обсъждат темите за новите технологии и иновациите в областта на кардиохирургията, спешната коронарна хирургия, гръдната и торакоскопската хирургии, неонаталната кардиохирургия, съдовата хирургия и др.

На форума министърът на здравеопазването Кирил Ананиев отбеляза, че сърдечно-съдовите заболявания са сред водещите причини за заболеваемост в световен мащаб, а преодоляването им е съвкупност от много фактори. Затова на национално ниво Министерството на здравеопазването непрекъснато работи, за да усъвършенства възможностите за превенция, профилактика и лечение на тези болести в България.

За първи път се въвеждат правила за медицинска практика на нормативно ниво, като първите промени, които ще се въведат, ще бъдат в областта на кардиохирургията.

"Не бихме могли да постигнем успех в това отношение без подкрепата на водещите специалисти и организации по кардиология у нас, както и без примера на световните светила и утвърдените от тях успешни практики в тази сфера", изтъкна министърът на здравеопазването, цитиран от Би Ти Ви.

Дневник