Въпреки че организираната от посолството на Русия документална изложба бе обявена под наслов "75 години от освобождението на Централна и Източна Европа от нацизма", в речите на откриването прозвуча многократно друга формулировка на повода - "75 години от освобождението на България". Всяко споменаване на "освобождението" на 9 септември 1944 г. бе посрещано от препълнената зала с мощни аплодисменти, някой дори викна "ура" От балкона въодушевен гражданин, който развяваше руското знаме, по едно време извика с все сила: "Искаме пак да ни освободите, сега от Европа и НАТО".

През това време отвън пред Руския културно-информационен център група от стотина граждани скандираше "окупатори" и развяваше огромен плакат "Русия - врагът на българската държавност".

На откриването на изложбата речи произнесоха освен посланик Анатолий Макаров, и ръководители на руски военно-исторически общества и сдружения. В словото си ръководителят на военно-историческото общество в Русия Мяхков изрази саркастично благодарност на Външно министерство на България "за информационната поддръжка на събитието", намеквайки, че декларацията на българското МВнР срещу организирането на изложбата й е направило реклама. Вметката на оратора бе посрещната с овации, сред които едва се чуха и два-три самотни гласа, вероятно на журналисти, които оцениха иронията на оратора като "доста нахална".

От българска страна слово произнесе председателят на Българския антифашистки съюз Симеон Игнатов. Според него на 9 септември 1944 "страната е била освободена от фашистката власт".

Самата изложба представя над сто документални фотоса от архивите на руските министерства на отбраната и външните работи. Тя е първата от 21 изложби, които ще представят документално в различни страни от Източна и Централна Европа ключови моменти от Втората световна война по повод 75 години от разгрома на нацизма.

Докато едни разглеждаха изложбата, други излязоха на стълбите да видят протестиращите на отсрещния тротоар и така се заформи словесна свада, която придоби комичен оттенък, когато на стълбите се появи и гражданинът с руското знаме, който започна да държи импровизирана реч в прослава на Червената армия и СССР и да овиква с обиди протестиращите. Когато въодушевеният гражданин стигна до финалните си заклинания, изречени с френетичен плам, че "Съветският съюз е нашият освободител, Да живее Русия, фашисти и фашистки вън от България", отсреща го посрещна земетръсно "ууу", оглушително освиркване и викове, но до ексцесии не се стигна, полицията бдеше.

"Дневник" разговаря с посланик Макаров

През това време вътре в залата посланик Анатолий Макаров беше заобиколен от кордон журналисти и отговаряше на въпросите им. "Дневник" успя да се добере до него и дори можахме да влезем в разговор, наподобяващ учтив спор: Попитах защо е обявена война на България при положение, че към 5 септември 1944 страната ни е със статут на неутралитет и освен това е единственият съюзник на Райха, който не е воювал срещу Червената армия. Посланик Макаров каза - с уговорката, че по тези въпроси трябва да говорят специалистите историци, че решенията са вземани от съюзниците заедно, а не само от Съветският съюз. Освен това - продължи той, "да не забравяме че България беше предоставила територия на нацистките войски и стопанска помощ, нали така". Напомних, че към датата 5 септември на територията на България няма нацистки войски, нито стопанска помощ за тях, но той смени посоката: "България беше бомбардирана от английски и американски самолети, но вие за това не говорите - защо? 118 техни самолети са били свалени от българските летци през войната, знаете ли това?, запита посланик Макаров. "Естествено че ще бъдат свалени, Ваше превъзходителство, българските летци защитават София, нали така? А дали не говорим за бомбардировките на съюзниците - напротив, журналистите говорим, и то доста." Посланик Макаров се усмихна и ми подаде визитката си.

Дневник