Безсрочен протест на 18 септември пред Министерството на здравеопазването ще започнат пациентски организации и близки на пациенти, нуждаещи се от животоспасяваща трансплантация на бял дроб. Това обявиха днес на пресконференция представители на организациите и роднини на засегнатите пациенти. Реакцията им е заради пълната невъзможност за белодробни трансплантации на българи както в страната, така и в чужбина. Заради невъзможността на министър Кирил Ананиев да се справи с проблема с липсата на белодробни трансплантации и неговата пасивност организациите искат оставката му.

Клиниката във Виена, която до момента беше единственото място, с което имаше споразумение да се правят трансплантации на българи, информира през юли българските власти, че няма капацитет да поема каквито и да било пациенти от чужбина. Други варианти за чуждестранни лечебни заведения, които да правят тези операции, се търсят в момента, но още не са намерени. В България пък подобни операции не се правят, като най-реалистичните прогнози са да има достатъчно обучени специалисти за такава трансплантация едва към 2021 г.

"В момента такъв пациент има шанс да бъде трансплантиран само ако емигрира. А част от тях не могат да излязат от вкъщи заради поддържащите системи", заяви Тодор Мангъров, председател на Асоциация "Пулмонална хипертония". Той отчете, че от началото на проблемите четирима българи, нуждаещи се от трансплантация, са емигрирали в чужбина, трима от тях са трансплантирани, а един се лекува с иновативна терапия, недостъпна в България. За същото време няколко човека, които са чакали адекватни действия от здравния министър да ги спаси, са починали.

За времето от около две години, откакто заради редица проблеми спряха белодробните трансплантации на българи в клиниката във Виена, починаха четирима души, включени в листата на чакащи трансплантации за бял дроб.

Адвокат Христина Николова от Центъра за защита на правата в здравеопазването коментира, че пуснатата за съгласуване национална програма за насърчаване на донорството всъщност не е програма, а общи бланкетни пожелателни думи, пуснати заради обществения натиск. Това са идеи и предложения, които си ги говорим десет години, няма нито едно конкретно предложение, финансова рамка, срок за изпълнение, изпълнители, контрол и ръководство, допълни тя.

По думите й не е ясно тези чудесни идеи как ще се изпълнят, откъде ще дойде финансирането.

От неправителствения сектор бяха поканили на пресконференцията и представители на Министерството на здравеопазването, дори министър Кирил Ананиев, но такъв не беше изпратен.

Дневник