Сдружение "Зелени Балкани" съобщава, че вчера край Враца е имало нов случай на използване на забранени отрови в дивата природа, застрашаващ хората и защитените видове. Първоначално от предавателите, с които следят два от белоглавите лешояди от колонията в Природен парк "Врачански Балкан", но по-късно и от свидетелства на очевидци е станало ясно, че има умрели лешояди край гара Бов, село Бов и село Церово.

При посещение вчера на предполагаемото място, на което са се хранили птиците според данни от GPS предавателите екип на "Зелени Балкани", е установил изяден от животни и птици труп на теле, а в близост до него - умрял скален орел (Aquila chrysaetos).

Днес в района ще има оглед на полицията, съвместно със "Зелени Балкани" и други природозащитни организации и опазващи институции. Обучено за търсене на отрови куче на Българското дружество за защита на птиците също ще бъде включено и се очаква да се намерят освен скалния орел, също и лешояди с предаватели, които показват че птиците вече не са в движение.

Мъртвите птици са от видове, защитени от мрежата "Натура 2000"  и включени в приложение № 3 от Закона за биологичното разнообразие като приоритетни за опазване. Този факт дава основание да се образува наказателно производство за установяване на престъпление по чл.278 Д от Наказателния кодекс и за санкции на виновните лица.

От сдружението припомнят, че отравянето на мъртви животни като средство за защита на стадата е престъпление по Наказателния кодекс. Често то е насочено към хищници, част от които също са защитени от природозащитните закони, защото са редки за страната - мечки, вълци и други.

Освен хищниците, отровите в природата могат да засегнат води, почви и други живи същества. Последният такъв случай в Кресна унищожи цялата колония на белоглави лешояди, зачието възстановяване природозащитните организации работиха повече от 15 години. Отровите са опасност и за живота и здравето на хората.

Сдружение "Зелени Балкани" - Стара Загора, изпълнява дейности по възстановяването на белоглавия и черния лешояд във Врачански Балкан и Искърския пролом заедно със сдруженията "Дружество за защита на хищните птици" и "Фонд за дивата флора и фауна". Дейностите са в координация и сътрудничество и с дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

Дневник