Засилено участие на гражданите в управлението, мажоритарен избор на депутатите и намаляването на броя им от 240 на 120. Задължително гласуване. Пряк избор на главния прокурор.
Това са част от основните цели, които ще си постави учредяващата се днес партия на телевизионния водещ и шоумен Слави Трифонов. Учредителното събрание на "Няма такава държава" е насрочено за днес в ранния следобед в хотел в столицата.
Трифонов и хората около него решиха да запазят пълно мълчание преди създаването на формацията, като отказват дори да коментират дали лично Трифонов ще я оглави. Не е известно все още и кой влиза в инициативния комитет, приел на 26 юли учредителна декларация на бъдещата формация, както и имената на тези 500 човека, които по закон трябва да подкрепят документа, за да бъде сформирана партията.
Друг ключов въпрос, който днес се очаква да намери поне частичен отговор е, какъв сигнал ще даде Трифонов за евентуални бъдещи взаимоотношения с останалите политически сили. Засега той е дал да се разбере, че е срещу "статуквото", като приближени до него тълкуват че в това влизат ако не всички, то почти всички традиционни и досегашни партии. Неясно за момента остава и какъв ход ще предприеме Трифонов за предстоящите след по-малко от месец местни избори – той не може да участва със свои кандидати, но би могъл да даде директна или индиректна подкрепа, сигнал за подкрепа за някои от участниците във вота. А това според досегашните социологически прогнози и коментари на анализатори може да е от съществено значение. Според последните данни на "Алфа Рисърч" партия на Слави Трифонов би влязла в парламента с четвърти резултат, близък до този на ДПС - 8.3 на сто.
В началото на август инициативният комитет изпълни първото условие от Закона за политическите партии – да публикува декларация с основните цели и основи на бъдещата формация. На тази база трябва да стъпи и програмата на "Няма такава държава" предвижда законодателството.
Една от основните цели ще бъде засилено участие на гражданите в управлението на държавата и вземането на решения чрез референдуми. Политическата формация ще иска и въвеждането на задължително гласуване на избори и референдуми. Както и електронно дистанционно гласуване.
Трифонов продължава да настоява за смяна на пропорционалната избирателна система с мажоритарна и за намаляването на броя на депутатите от 240 на 120. Предвижда да се бори за изцяло мажоритарна избирателна система в два тура с абсолютно мнозинство.
Предлага се и пряк избор на главния прокурор, на националния омбудсман и на шефовете на областните дирекции и районни управления МВР.
"България е свободна страна, но българските граждани не са свободни. Страната ни е в плен на своеобразна политическа плутокрация", се казваше още в документа. Сред принципите, за чието спазване и утвърждаване бъдещата политическа формация ще работи на първо място е поставено "разделение на властите", следват "народен суверенитет", "политически плурализъм", "свобода на словото", "реални гаранции за спазване правата на човека и гражданина".
Освен това в декларацията пише, че сред целите са също "цялостно реформиране на правоохранителната система и установяване на реално върховенство на закона; премахване на партийното влияние върху правосъдната система; реформиране на системата за обществено здравеопазване и осигуряване на свободен и равнопоставен достъп на всички граждани до адекватни и качествени медицински услуги". Има и други задачи - намаляване на бюрокрацията и въвеждане на електронно управление, неутрализиране на монополите и картелите, реформиране на образователната система, защита на семейството и семейните ценности, достойни доходи, гарантиране на личната неприкосновеност, членство на България в еврозоната, банковия съюз и шенгенското пространство.
Част от идеите, като намаляване на броя на депутатите, мажоритарни избори и др. са близки до въпросите, които екипът на шоуто на Трифонов опита да подложи на национален референдум преди три години. Част от тях бяха отхвърлени от Конституционния съд, защото изискват свикване на Велико народно събрание. Други като задължителното гласуване, мажоритарните избори и държавната субсидия от един лев на глас за партиите получиха подкрепа от избирателите, но не достатъчна, за да станат задължително закони.
През май 2017 г. Слави Трифонов започна протест пред парламента срещу неприемането на резултатите от инициирания от него референдум от депутатите. Седмица по-късно той спря да идва пред парламента, след като депутатите от ГЕРБ внесоха проект за промени в Изборния кодекс, с които да се въведе "пълен мажоритарен вот в два тура", като страната бъде разделена на 240 едномандатни избирателни района.
На 30 май Върховният административен съд пък постанови, че референдумът, иницииран от "Шоуто на Слави", не е задължителен. В отговор водещият обяви, че магистратите са узаконили лъжата и са оправдали нарушаването на закона.
Малко по-късно депутатите отхвърлиха и идеята за въвеждане на мажоритарен вот. А Трифонов обяви в писмо до медиите, че "живеем в някаква уродлива форма на партийна аристокрация. В европейската история аристокрацията винаги е била изхвърляна от властта. Дали по мирен път или с революция - няма значение".
Сега тези и други отхвърлени идеи ще залегнат и в програмата на бъдещата формация.
Според закона в днешното учредително събрание трябва да присътват най-малко 500 граждани с избирателни права, подписали декларацията. Те трябва да гласуват устав и да изберат ръководни органи. А след това документите да бъдат подадени за съдебна регистрация.
Дневник
Коментари
много наивитет
Е, то всички искат реформи.
Задължително гласуване уж беше прието, но се забрави. Първо, защото е в ущърб на управляващите. За да има задължително гласуване, трябва да има верни избирателни списъци. Ако се изчистят мъртвите души от избирателните списъци, ще лъсне истината, че сме с милион по-малко и ще ни се намалят драстично парите от ЕС. Заради тази сметка уволниха Ренета Инджова от поста шеф на националния статистически институт.
По-широко гражданско управление. Те и сегашните НПО-та и всякакви фондейшъни управляват доста повече от видимото и позволеното. Управляват включително ГЕРБ, за което Борисов нееднократно благодари публично. Много силно е и влиянието на медиите, особено телевизиите и интернет. Където всички знаят, че обслужват нечии интереси, но пак мнозина се връзват.
Мажоритарният избор не е добър и защото никой не управлява сам. Следват назначения надолу по веригата, а никой не е в състояние да познава компетенциите и другите качества на много хора във всички сфери на живота.
.......
Анонимен
Самият брой на депутатите не е проблем. Проблем е тяхната издръжка извън заплатата им, правата им и злоупотребата им с влияние.
Ако се намали броят на депутатите, ще се ореже първо дълбоката провинция, каквато сме и ние. И от Шумен ще отидат 2 от ДПС и още един. Защото уж просветените и интелигентните няма да гласуват, защото , видите ли, нямало за кого, сякаш самите те са образцови на собственото си работно или учебно място.