Шуменски студенти – вицешампиони на България в олимпиада по програмиране
Шуменския Университет е отново вицешампион на България в Юбилейната ХХ Републиканска студентска олимпиада по програмиране, която се проведе в събота в София. Домакин на олимпиадата беше Софийския унивирситет със спомоществувателството на фирма „Мусала Софт”, фирма „Телерик” и др. В олимпиадата участваха общо 30 отбора от 12 университета на страната. Това е рекордно участие на отбори за последните 10 години откакто беше възстановена Републиканската студентска олимпиада по програмиране. С най-голям брой отбори се представиха домакините – 10 отбора. Шуменския университет също участва с рекорден брой отбори – 4, три от които са студенти на Факултета по математика и информатика, а четвъртия отбор представляваше най-младия факултет на ШУ – Техническия. Останалите университети бяха представени с по 2 или 1 отбори.
На състезанието след традиционно добрите отбори на Софийския университет се откроиха отборите на ШУ, като те показаха не само многобройно физическо присъствие, но и впечатляващо добра подготовка. Второто място за Университета завоюва първия отбор в състав Пламен Марков, Виктор Балинов и Георги Димитров, студенти от специалност „Компютърна информатика”. Отлично се представи и втори отбор – Недялко Недялков, Стефан Стратиев и Дафинка Чирилкова от втори курс на специалност „компютърна информатика”. Успешен беше дебюта и на отбора от първокурсниците Венцислав Попов, Мирослав Пенчев и Владимир Стоянов.
Отборът на Техническия факултет на Шуменския Университет в състав Адриан Атанасов, Николай Тихолов и Димо Малчев е трети сред отборите на техническите университети в страната след Русенския университет и Техническия университет в София. Димо Малчев спечели специалната награда на един от спонсорите на олимпиадата – фирма „Телерик”.
На състезанието участваха още петима шуменци – бивши и настоящи възпитаници на Школа А&Б. Антония Ташева и Емануил Владев – в отбора на ТУ – София; Деница Генчева и Петър Иванов – в девети отбор на Софийския университет. В състезанието извън класирането участва и осмокласникът Румен Христов, който реши сам 8 от всичките 10 задачи. Отборът победител е с 9. Шуменци още веднъж доказаха класата си и повечето от тях получиха покани за интервюта във фирмите-спонсори на състезанието. „Това, което правите в Шумен е уникално!” заяви изпълнителния директор на фирма „Мусала Софт” – Елена Маринова. Ръководители на шуменските отбори са гл. ас. Бисерка Йовчева и ас. Милко Янков от Катедрата по компютърна информатика. В олимпиадата като член на националното жури участва и преподавателя от Школа А&Б – Петър Петров.
ШУМ.БГ
Коментари
Шуменец
Браво деца! Добре, че Ви има та ние от Шумен да се гордеем с нещо.
Желая на всички попътен вятър и където и по света да отидете да си спомняте с добро за Шумен!
Анонимен
Поздравления!
После ВПИ-ито както го наричат все още умните шуменци за нищо не ставал!!!
medsan
браво пичове отново доказахте че в шу се обучават и развиват кадърни студенти