Въпреки че съвсем наскоро Комисията за защита на конкуренцията си даде 4 месеца да се произнесе по сделката за българския бизнес на ЧЕЗ, днес тя е решила, че забранява на "Еврохолд"АД да придобие компанията.
Членът на комисията Анна Янева е изразила особено мнение, като не се е съгласила с това решение.
Основният аргумент в пространното обяснение на антимонополната комисия е, че купувачът, който е собственик на "Евроинс", предлага застраховки на "ЧЕЗ Трейд", който търгува на енергийната борса.
"Предвид установените съществени икономически бариери за навлизане на пазара на търговия с електрическа енергия, водещите пазарни позиции на придобиваната група на пазарите, на които оперира, комисията стигна до извода, че обединяването на ресурсите на конкретните икономически групи ще създаде съществено предимство на участниците в концентрацията пред останалите стопански субекти на пазара", пише в решението си комисията. С това обосновава по-задълбочения анализ, проведен скоростно, на базата на който сега се произнася.
Посочва се, че нотифицираната сделка ще породи конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор. Посочва се, че според Европейската доктрина в сравнение с хоризонталните сливания обикновено нехоризонталните е по-малко вероятно да възпрепятстват сериозно ефективната конкуренция, защото не се осъществяват между преки конкуренти и не водят автоматично до намаляване броя на пазарните участници.
В същото време обаче в държави, където сектори от социално-икономическа значимост се характеризират с динамика в развитието, съпроводена с нестабилност на пазарната среда и наличие на проблеми, е необходим по-задълбочен анализ, посочва комисията. Допълва, че на такива пазари, за какъвто е определила българския, такъв тип концентрации могат да породят проблеми за конкуренцията, по-специално когато създават предпоставки новият субект да следва стратегия за ограничаване на конкуренцията на пазарите, на които оперира.
Според ведомството до такова ограничаване може да се стигне, ако комбинацията от продукти на съответните пазари предоставя на слятото предприятие възможността и стимула чрез лостов ефект да продължи да експлоатира заеманата от него силна позиция на даден пазар, за да ограничи конкуренцията на друг пазар. Подобни конгломератни сделки водят до обединяване на значителни финансови ресурси и по този начин влияят по-сериозно на тези пазари, обосновава решението си комисията.
Загрижеността й произтича от възможността на определена икономическа група да се разрасне до степен, особено по отношение на активите, така че да има безспорно предимство пред останалите участници в конкурентния процес.
Анализът на комисията установил, че в резултат на сделката се обединяват дейностите и ресурсите на две големи икономически групи, активни на застрахователния пазар (от придобиващата група "Еврохолд"АД) и на електроенергийния сектор (придобиваната група на ЧЕЗ), което би се отразило съществено на техните пазарни позиции.
Във връзка с обстоятелството, че търговията с електроенергия изисква все по-големи ресурси и на практика е необходимо предоставянето на значителни обезпечения към различни търговски участници и органи, още преди сключването на договори с клиенти, то планираната концентрация ще създаде съществено предимство на участниците в сделката заради наличието на сериозни финансови изисквания към участниците на свободния пазар на търговия с електрическа енергия.
Според решението на комисията анализираните данни водят до безспорен извод, че планираната сделка ще доведе до съществено увеличаване пазарната мощ на концентриращите се предприятия, които ще имат възможност да действат в значителна степен независимо от своите конкуренти.
Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, обединяването на опита, на икономическия ресурс и пазарните позиции на концентриращите се предприятия в електроенергийния и застрахователния сектор създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група. Наличието на съществени конгломератни ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари, заключава комисията.
Решението може да бъде обжалвано по линия на неговата законосъобразност до 14 дни след връчването му пред Върховния административен съд.
Договор за сделката бе подписан на 20 юни, а междувременно ЧЕЗ обяви, че ако и този път сделката бъде блокирана, както стана с предишния кандидат купувач - дружество на Гинка Върбакова, тя ще се откаже от намерението си да продаде български си бизнес.
Дневник
Коментари
Анонимен
докато не го дадат на сащ турция или израел ще е така!