Да се променят процедурите за избор на "тримата големи" в съдебната власт (главния прокурор и председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд), така че прокурори да избират само прокурори, а съдии – само съдии. Това мнение изрази пред Би Ти Ви съдия Емил Дечев от управителния съвет на Съюза на съдиите в България, коментирайки избора на Иван Гешев за главен прокурор.

"Аз като съдия бих предпочел да не участвам в избора на главен прокурор или моите колеги съдии да не участват в избора на главен прокурор, както, от друга страна обаче, бих държал прокурори и следователи да не участват в избора на председател на ВАС и ВКС и намирам, че това е проблем. Вярно е, че това така е решено в сегашния вид на конституцията, но считам, че нашето общество трябва да намери сили за промяна", заяви Дечев. Той върна темата назад в годините, като посочи, че в началото на прехода вниманието е било съсредоточено върху фигурата на президента и неговите правомощия, а тази на главния прокурор е останала на заден план. "В рамките на тези 30 години преход обществото постепенно осъзна колко важна е съдебната власт и в частност ролята на главния прокурор", каза той.

"В последните години има трайна тенденция за най-важните решения във Висшия съдебен съвет (ВСС) да се оформя една коалиция. В нея обикновено влизат членовете на ВСС, които са избрани от парламента – това са 11 от общо 25 души. Към тях се прибавят около 5 души от прокурорската квота и често двама или трима от постоянните членове на съвета – това е главният прокурор и двамата председатели на върховните съдилища. Ако погледнете всички най-важни кадрови избори, горе-долу числото на избора прилича на това от вчера (Иван Гешев беше избран за главен прокурор с гласовете на 20 от 25-имата членове на ВСС – бел. ред.)", каза Дечев. Той посочи, че с подобно мнозинство бе избран и председателят на ВАС Георги Чолаков. Припомни, че тогава изборът беше върнат от президента Румен Радев, но след това ВСС просто прегласува. Според Дечев съдиите във ВСС са малцинство, което по думите му трябва да се промени.

Адвокат Людмил Рангелов прогнозира, че президентът Румен Радев няма да върне избора на Гешев за главен прокурор. "Президентът едва ли ще откаже да подпише (указа за назначаване на Иван Гешев – бел. ред.). Неговите съветници в тази насока ще го ориентират, защото се видя, че изборът на Иван Гешев се случи с голямо мнозинство и няма разумна причина да се очаква че ако откаже да подпише указа и върне отново процедурата по избор, няма да се повтори същият резултат", коментира той. "Изборът беше перфектен от формална гледна точка. Справедливостта е усещане, което всеки има сам за себе си. Процедурата не е обявена непременно като състезание, тя е такава, каквато е регламентирана, и беше изпълнена. Да, по-добре е да има няколко кандидати, но ограниченият брой кандидати е заложен в Закона за съдебната власт", посочи той.

Дневник