На 24 октомври Висшият съдебен съвет избра нов главен прокурор по порочна и компрометирана процедура с единствен кандидат, създала сериозни съмнения дори за противоконституционност на избора. Дългото му изслушване само затвърди създаденото от преди това трайно впечатление за недоказани нравствени и професионални качества, нужни за заемане на този толкова важен пост."
Така от Инициатива "Правосъдие за всеки" реагираха след избора на Иван Гешев за главен прокурор. От неправителствената организация, която още в началото на процедурата поиска оставката на Гешев и оттеглянето на номинацията му, посочват, че вчера по време на изслушването той си е позволил да иронизира и квалифицира както граждански организации и адвокатски съвети, така и членове на ВСС.
"Не бяха коментирани актовете и дейността му като шеф на Специализираната прокуратура и зам. главен прокурор във Върховната касационна прокуратура въпреки поставените в този смисъл въпроси от председателя на Върховния касационен съд и от правни неправителствени организации. Това остави основателно съмнение за професионалната пригодност на кандидата за заемане на този пост", смятат от "Правосъдие за всеки".
И припомнят, че сега в процедурата идва ред на държавния глава.
"Крайно време е президентът Румен Радев да застане с реални действия зад категоричните си изказвания, че не би подписал указ за назначаване на спорна кандидатура и че върховенството на правото и борбата с корупцията са негов приоритет. Призоваваме държавния глава да обмисли сериозно този свой изключително важен акт, да не бърза с решението си като своя предшественик при назначаването на г-н Сотир Цацаров, още повече че не е обвързан с конкретен срок за произнасяне", призовават от неправителствената организация.
И допълват, че каквото и да реши президентът, то следва да го подкрепи със сериозни и разбираеми за гражданите мотиви. В тях трябва да намери място и отговор на въпроса доколко проведената процедура за избор и конкретно оказаното въздействие с позиции за подкрепа на многобройни дирекции и управления на МВР бе в унисон с Конституцията на Република България в частта за разделението на властите.
"Компетентен да се произнесе по това е Конституционният съд, а президентът на Републиката е сред малцината, които имат изрично предвидено в Конституцията правомощие да го сезират, включително с искане за задължително тълкуване на основния закон", посочват от "Правосъдие за всеки".
Според представители на организацията единодушната номинация на прокурорската колегия на ВСС и порочната процедура по избора на Иван Гешев за главен прокурор за пореден път са осветлили редицата несъвършенства в конституционната уредба на съдебната власт у нас.
"Намираме, че е крайно време за възобновяване на конституционния дебат за реформи в Съдебната власт, които да засегнат този път изрично устройството и организацията на прокуратурата, статута и начина на избор на Главния прокурор, отчетността му пред обществото, начина на формиране на Висшия съдебен съвет и допълване гаранциите за независимост на съда. Президентът има изрично правомощие да инициира изменение и допълнение на Конституцията, в това число и в нейната глава VI – Съдебна власт. Това е нещо, което досега нито един български президент не посмя да направи, но е крайно време то да се случи!", убедени са от "Правосъдие за всеки".
Те ще внесат конкретно мотивирано искане до президента Румен Радев следващата седмица. И задават въпросите: "Г-н Президент, ще застанете ли на светлата страна на истината, справедливостта и върховенството на Правото? Ще бъдете ли първият държавен глава, който ще използва конституционната си законодателна инициатива и ще инициира ключови промени в Конституцията, за да усили българската държавност? Вие, г-н президент, в настоящия момент сте последната преграда пред оповестеното с избора на нов главен прокурор трайно спускане на мрака над задушеното правосъдие в България и се надяваме, че осъзнавате своята отговорност! Вие сте на ход!".
Политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи разясни какви са трите варианта за действие, които стоят пред държавния глава.
Дневник
Коментари
Анонимен
И какви действия има пре, идента по конституция, освен да бави подписване на Указа, друго! Защо се правите, че не виждате къде е проблема, а търсите умишлен и измислен конфликт с президента! Това ли е обективността Ви! И впрочем, защо не отидоте пред американското посолство и да попитате за едно посещение!
Анонимен
Напротив,сега пРезидента е индикатор от коя агентура е прокурора.Ако подпише е човек на Чайка ,ако не подпише значи не е удобен на москва
Анонимен
Човек, пиши сериозни неща, че Аман от идиоти!
Анонимен
мнооого народ ги е страх от Гешев ,щот ще им разкатай фамилийките на червените олигарси и руски подлоги
...and Justice For All
Кой може да го е страх от Гешев като прокурор???
Ами този дето е затънал в л...а. Този дето са му "мръсни" ръцете.
Бай Иван тракториста и леля Радка от баничарницата дали ги е страх от Гешев?
А пРезидентът който уж се бори с корупцията, а в същото време подкрепя корумпетата от БФС, и да се опита да саботира, няма да му мине номера.
Анонимен
Ти май не разбираш, че страха не е от Гешев, той не съди, страха е че Гешев е подвластен на олигарсите! Къде месиш президент и БФС!
Анонимен
Ти май не разбираш наистина ,той тикна най голямите олигарси в ареста и още ще има на топло ,такаче опорките на позитано са направо смешни , и показват колко ги е страх