Изтъкнатият съветски дисидент, активист за граждански права и писател Владимир Буковски е починал вчера на 76-годишна възраст в болница в Кеймбридж. Той живееше във Великобритания, а в последните години здравословното му състояние се влошаваше. Новината беше съобщена от "Център Буковски", базирана в САЩ доброволческа организация, свързана с него.
През 60-те и 70-те години на миналия век Буковски прекара 12 години в трудови лагери, затвори и психиатрични клиники, като основните обвинения срещу него бяха "антисъветска агитация и пропаганда". Той беше сред първите хора, които повдигнаха въпроса за използването на психиатрични институции за наказване на политически затворници в Съветския съюз.
През 1976 г. Буковски е депортиран от СССР и е разменен в Цюрих за държания в затвор лидер на Комунистическата партия на Чили Луис Корвалан. Той беше един от изключително критичните гласове по отношение на руския президент Владимир Путин и пряко обвини Кремъл за отравянето с полоний на Александър Литвиненко.
През 2008 г. Буковски се опита да се кандидатира за изборите за президент в Русия, спечелени по-късно от Дмитрий Медведев. Тогава той твърдеше, че посолството на Русия във Великобритания е отказало да поднови руския му паспорт заради неговите критики към Путин.
Дневник
Коментари
Добави коментар