Предизвестени битки на балотажите в столицата и третия по големина град - Варна, интрига в политически важните за управляващата партия Пловдив и Русе и оспорвано състезание заради близките резултати в Разград, Ловеч и Видин - такава картина очертава излизането на официалните резултати за областните градове след състоялите се вчера избори за местна власт.

Резултатите от обработените протоколи на секционните комисии потвърждават първото впечатление от изборната нощ - че макар да отстъпва част от позициите си отпреди четири години и да губи в брой абсолютни гласове, ГЕРБ не е получила достатъчно тежки удари, които да доведат до промени в централната власт.

Обобщението на резултатите за големите градове до момента показва, че партията взима от раз поне седем града, като в нито един от тях няма ново лице, а досегашните кметове печелят пореден мандат. В 17 града формацията на премиера Бойко Борисов отива на балотаж, като в 12 от тях влиза с първи резултат, а в три - с втори. Това даде повод снощи Борисов да обяви "безапелационна победа" над БСП. Социалистите имат по-сериозни шансове за един областен град, а в още три са на фотофиниш с ГЕРБ на първия тур и ще търсят възможности за успех на балотажа.

Коалиционните партньори в управлението - ВМРО, НФСБ и "Атака", не могат да се похвалят със спечелено кметско място в най-големите градове. Най-добър резултат те регистрират в Пловдив, където кандидатът на местната коалиция НФСБ/ВМРО Славчо Атанасов минава на втори тур, след като изненадващо навакса преднината, която социолозите даваха в изборната нощ на Дани Каназирева.

В областните градове ДПС запазва представянето си благодарение на петата поредна победа на Хасан Азис в Кърджали, а гордостта на Реформаторския блок през 2015 г. - Георг Спартански в Плевен, отива на балотаж с първи резултат, но този път като независим кандидат.

Кметове многомандатници

Според данните при 100% обработени протоколи почти в цялата страна ГЕРБ печели от първия тур 7 областни града. Това са Бургас, Велико Търново, Враца, Габрово, Стара Загора, Кюстендил и Монтана, като в последните два кандидатът се явява от името на широка коалиция, в която влизат управляващите. Все още не е сигурно дали към тях ще се присъедини и Хасково, където Станислав Дечев (ГЕРБ) води с 51.42%, но при обработени 93.73% от протоколите и възможност за промяна на резултата.

Характерното за тези градове е, че навсякъде в тях победител е досегашният кмет, който се явява на избори за пореден мандат и печели с респектираща преднина пред опонентите си. Най-видно това е при Калин Каменов във Враца, който при второто си участие в местен вот завърши със 72.79% и преднина пред втория от 58.66 процентни пункта. Почти аналогичен е резултатът на Златко Живков в Монтана, издигнат от местната коалиция СДС (ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС), който спечели шестия си пореден мандат с резултат 71.75% от гласовете. Разликата между него и следващия в класирането е 57.91 процентни пункта.

Димитър Николов взима четвърти мандат в Бургас с 65.83 на сто от гласовете, а разликата му със следващия кандидат е 55.65 процентни пункта. В Стара Загора Живко Тодоров става кмет за трети път с 68.63% и преднина от 54.16 процентни пункта, а Даниел Панов печели Велико Търново също за трети път с 60.55%. На този фон в Габрово Таня Христова регистрира почти скромен резултат - 58.63% при третия й избор.

За няколко процента повече

За първи път от 14 години кметския пост в София ще бъде решаван на балотаж. За последно това се случи през 2005 г, когато Бойко Борисов спечели за първи път кметския пост на частичните избори и оттам тръгна политическата му кариера. След три последователни убедителни победи сега Йорданка Фандъкова влиза в балотажа с преднина от близо 10 процентни пункта (данните са при обработени по-малко от половината протоколи - бел.ред.) пред явяващата се като независим кандидат, с подкрепата на БСП, Мая Манолова. Ключово ще бъде поведението на привържениците на градската десница, но според социолозите изненади са малко вероятни, а на резултата ще се гледа като на потвърждение, че ГЕРБ продължава да е най-силната партия в страната.

Във Варна първоначалните социологически прогнози, че Иван Портних ще вземе нов мандат от раз, започнаха да се променят при пристигането на протоколите на секционните комисии. В крайна сметка Портних получава 49.31% и ще трябва да се яви отново пред избирателите следващата неделя, тъй като не му достигат 500 гласа. На кантар е и решението кой ще е неговият опонент, тъй като разликата между втория и третия е пренебрежимо малка. Засега на втора позиция е Костадин Костадинов от "Възраждане" с 14.30%, следван от Анелия Клисарова (БСП) с 14.02% или 300 гласа по-малко. Разликата и с двамата е достатъчно комфортна, за да се очакват изненади и Портних да загуби, независимо от опонента си.

Ключови за управляващата партия ще са резултатите от балотажите в Пловдив и Русе, където Бойко Борисов лично отстрани досегашните кметове от участие в изборите заради близостта им с дългогодишния втори човек в партията Цветан Цветанов, който напусна партийните си постове след аферата с покупката на луксозни апартаменти на цени под пазарните.


В Пловдив областният управител Здравко Димитров засега влиза във втория тур с близо двоен резултат спрямо съперника си Славчо Атанасов. В сходна ситуация на предишните избори обаче Атанасов навакса преднината на опонента си преди втория тур и в крайна сметка съдбата на кметския стол се реши от по-малко от 1000 гласа и след поредица от съдебни дела.

В Русе положението на ГЕРБ се очертава трудно. Там на първа позиция е претендентът на БСП Пенчо Милков, който води с 10 процентни пункта през кандидата на ГЕРБ Диана Иванова. Иванова не е твърде познато име - директор на една от гимназиите в града и бивш местен водач на формацията на Христо Ковачки - ЛИДЕР. За успех на балотажа тя ще трябва да разчита на подкрепата на кандидата на ВМРО и областен управител Галин Григоров, който остана трети на първия тур с резултат 15.98%

В Перник при 92.70% обработени протоколи резултатите са практически равни - кметът и претендент от ГЕРБ Вяра Церовска има 40.5%, а Станислав Владимиров от БСП - 40%. Аналогична е ситуацията в Разград, където Денчо Бояджиев от БСП води с около процент пред втория за балотажа - Валентин Василев от ГЕРБ. В Ловеч кандидатът на левицата изостава пък с около 2% от представителя на управляващите.


В Благоевград, Видин и Ловеч битката на втория тур се очертава оспорвана заради близките резултати на кандидатите след първото гласуване. Преди четири години Видин и Ловеч отново решаваха с две гласувания и отидоха при ГЕРБ. Най-трудна засега изглежда ситуацията в Перник, където при 92.70% от протоколите силите на номинираните от ГЕРБ и БСП са практически изравнени.


Ето и резултатите по градове. Там, където няма специално обозначение, данните са при 100% обработени протоколи на секционните комисии.

Благоевград
Атанас Камбитов, ГЕРБ - 25.65%
Румен Томов, подкрепен от БСП - 20.50%

Бургас
Димитър Николов, ГЕРБ - 65.86%

Варна
Иван Портних - 49.31%
Костадин Костадинов, "Възраждане" - 14.30%

Велико Търново
Даниел Панов, ГЕРБ - 60.55%

Видин
Огнян Ценков, ГЕРБ - 32.12%
Цветан Ценков, местна коалиция СДС - 30.41%

Враца - при обработени 99.17% от протоколите
Калин Каменов - 72.79%

Габрово
Таня Христова, ГЕРБ - 58.63%

Добрич
Йордан Йорданов, Местна коалиция ДБГ (ДБГ, НДСВ, ССД, ГН) - 41.22%
Надежда Димитрова Петкова, ГЕРБ - 29.46%

Кърджали
Хасан Азис, ДПС - 53.02%

Кюстендил
Петър Паунов, Местна коалиция ГЕРБ (ГЕРБ, СДС, ВМРО, ДБГ, ЗНС, ОБЕДИНЕНИ ЗЕМЕДЕЛЦИ) - 54.96%

Ловеч
Корнелия Маринова, ГЕРБ - 28.82%
Радина Банкова, БСП - 26.30%

Монтана
Златко Живков - Местна коалиция СДС (ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС) - 71.75%

Пазарджик
Тодор Попов, Местна коалиция НОВОТО ВРЕМЕ - 44.72%
Благо Солов, БСП - 18.90%

Перник - при обработени 92.70% от протоколите
Вяра Церовска, ГЕРБ - 40.50%
Станислав Владимиров, БСП - 40%

Плевен - при обработени 99.18% от протоколите
Георг Леонидов Спартански, независим - 37.00%
Мирослав Петров, ГЕРБ - 30.12%

Пловдив
Здравко Димитров, ГЕРБ - 36.15%
Славчо Атанасов, НФСБ/ВМРО - 16.15%

Разград
Денчо Бояджиев, БСП - 25.38%
Валентин Василев, ГЕРБ - 24.36%

Русе
Пенчо Милков, БСП - 35.16%
Диана Иванова, ГЕРБ - 25.13%

Силистра
Юлиян Найденов, ГЕРБ - 48.51%
Момчил Неков, БСП - 29.02%

Сливен
Стефан Радев, ГЕРБ - 48.47%
Кольо Милев, БСП - 24.33%

Смолян
Николай Мелемов, ГЕРБ - 39.84%
Стефан Сабрутев, БСП - 21.46%

София - при обработени 47.99% от протоколите
Йорданка Фандъкова - 36.48%
Мая Манолова-Найденова - 27.54%

Стара Загора
Живко Тодоров, ГЕРБ - 68.63%

Търговище
Дарин Димитров, ГЕРБ - 48.43%
Хамди Илиязов, ДПС - 37.36%

Хасково - при обработени 93.73% от протоколите
Станислав Дечев, ГЕРБ - 51.42%
Коста Стоев, БСП - 17.12%

Шумен - при обработени 99.28% от протоколите
Любомир Христов, ГЕРБ - 32.35%
Венцислав Венков, БСП - 22.02%

Ямбол
Валентин Ревански, Пряка демокрация - 40.18%
Катя Георгиева, БСП - 21.54%

Дневник