По предварителни данни и оценки към края на октомври бюджетът е с излишък от 1.1 млрд. лв. или 0.9% от прогнозния брутен вътрешен продукт за годината, съобщи Министерството на финансите. Данните са за консолидираната фискална програма (КФП), която включва освен републиканския бюджет и този на висшите училища, съдебната власт, държавните медии и др.
През последните години трайно се утвърди практиката на отчитане на излишъци, които премиерът редовно обяснява с по-голямата събираемост на приходите. Обичайно по-големите над записаните в бюджета приходи се разпределят ударно на заседанията на правителството през декември. Експертите обясняват това със занижаването на приходите, за да може да се отчитат излишъци. В същото време в законите за бюджета за съответната година винаги се записваше, че той ще завърши съответната година с дефицит. За пръв път проектобюджетът за 2020 г. се предвижда да е балансиран, тоест разходите да са равни на приходите.
Приходите и помощите по КФП се очаква да бъдат в размер на 36.3 млрд. лв., което е 82.8 % от годишния разчет. Спрямо октомври 2018 г. те нарастват с 3.7 млрд. лв., като ръст се отчита както при данъчните и неданъчните приходи, така и при постъпленията в частта на помощите и даренията, където постъпват основно грантовете по програмите и фондовете на ЕС.
Ръстът при данъчните приходи е в размер на 2.3 млрд. лв., неданъчните приходи нарастват с малко над 1 млрд. лв., а приходите от помощи и дарения – с 275.5 млн. лева.
В частта на неданъчните приходи основно се проявява базов ефект в частта на приходите по бюджета на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", поради влезлите в сила промени в Закона за енергетиката от 1 юли.
Разходите по консолидираната фискална програма, които включват и вноската в бюджета на ЕС, към края на месеца са 35.2 млрд. лв. или 76 % от годишния разчет. За сравнение разходите за същия период на 2018 г. бяха в размер на 29.8 млрд. лв. Номиналното нарастване спрямо същия период на предходната година се дължи на по-високия размер на капиталовите разходи от националния бюджет за съфинансиране на европейски проекти и също на проекта за покупката на осем изтребители. Освен това с 10% бяха повишени заплатите на учителите, пенсиите бяха индексирани от 1 юли, бяха увеличени и плащанията за здравни вноски, посочва министерството.
Вноската в бюджета на ЕС към края на месеца е 1.090 млрд. лв.
Септември също е завършил с излишък - от 1.3 млрд. лв. или 1.1% от прогнозния брутен вътрешен продукт. Превишението на приходите над разходите се формира от превишение на приходите над разходите по националния бюджет в размер на 1.2 млрд. лв. и по европейските средства в размер на 58.8 млн. лева.
Постъпилите приходи, помощи и дарения по КФП са 32.8 млрд. лв. или 74.8 % от годишните разчети.
Общата сума на данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски, е 26 млрд. лв., което представлява 75,5 % от планираните за годината данъчни приходи.
Разходите по КФП (включително вноската в бюджета на ЕС) към края на септември са 31.5 млрд. лв., което е 68.1 % от годишните разчети.
Дневник
Коментари
Анонимен
Четох,колкото четох,май не видях да пишете колко е размерът на новите заеми, които правителството е изтеглило през годината. Преди месец писаха тихомълком за нов един милиард заем. Също, като на по-прост другар от земеделския съюз, ми се ще да ми разяснят как тъй има излишък в бюджета, а дружество категория 1 по думите на шефа на В и К не е в обсега на ползващите бюджетни пари.
Анонимен
Кога ще осъвремените пенсиите ,господа управляващи? Може ли човек да живее с 207 лв месечно? Това са вашите дневни надници! Къде отива този "планиран излишък" ? Вие извършвате геноцид на нашия народ!
Анонимен
Външният дълг на държавата е 21% от брутния национален продукт. Догодина ще бъде 20 %
Анонимен
а българите все по бедни , що е то ?