Нестихващите протести в Чили принудиха страната да се откаже от домакинството на два важни международни форума, които трябваше да се проведат в идните седмици.
На срещата на Азиатско-тихоокеанското сътрудничество САЩ и Китай трябваше да подпишат сделка, която да облекчи търговската им война. Сега партньорите в организацията не знаят къде ще се проведе голямото събиране на 16 и 17 ноември, на което трябваше да присъстват 20 световни лидери. Президентът Доналд Тръмп и китайският му колега Си Цзинпин няма да могат да се срещнат на неутрална земя, макар че от администрацията във Вашингтон казаха, че все още очакват сделката да бъде подписана.
Другата среща е Конференцията за климатичните промени на ООН (COP25), в която през декември трябваше да участват 190 нации. Неин домакин ще бъде Испания, уточни днес чилийският президент Себастиан Пинера. Като президент на всички чилийци аз винаги трябва да поставям проблемите и интересите на чилийците, техните нужни, техните желания и техните надежди, над всичко", каза той, обявявайки решението си.
Какво става в Чили
Безредиците продължават вече няколко седмици и костваха живота поне на 18 души. Те започнаха заради планирано увеличение на цената на билета за градския транспорт, но продължиха и след отмяната на това решение.
Големи части от стolицата Сантяго са недостъпни, близо 7000 души са арестувани, а бизнесът отчита загуби о около 1.4 млрд. долара.
Пинера уволни почти половината си правителство тази седмица – включително министрите на финансите, икономиката и вътрешните работи, но това не успокои протестиращите.
Прекъснато беше и националното футболно първенство, тъй като нямаше как да бъде гарантирана сигурността на мачовете. Решението на местната футболна федерация за пореден път постави на преден план въпроса за финала на Копа Либертадорес между шампиона "Ривър плейт" от Аржентина и бразилския "Фламенго". По план мачът трябва да се проведе на 23 ноември в Сантяго. Въпреки протестите преди седмица южноамериканската футболна конфедерация заяви официално, че не планира промяна на домакина.
Дневник
Коментари
Добави коментар