Ще бъдат ли достатъчни 20-те мерки на френското правителство в областта на имиграцията, които ще представи днес премиерът Едуар Филип, да успокоят опозицията? А да смекчат разногласията сред самото мнозинството? Не е сигурно, пише в. "Париеизен".
"Действаме много предпазливо", каза съветник от Елисейския дворец и допълни, че е любопитен да види как ще се развият нещата.
Полемиката по тази тема не стихва, откакто започна новият политически сезон. Изпълнителната власт е решена да се захване с пълна сила с нея, за да не остави поле за изява на десницата и най-вече на "Националния сбор" на Марин Льо Пен, допълва френският вестник.
Президентът Еманюел Макрон се възползва от това, че е на посещение в Китай, на 9500 км от Франция, за да остави нещата в ръцете на премиера. "Това, че президентът е далеч от микрофоните в момента, е добре", смята негов сътрудник. По думите му държавният глава е понесъл негативи заради въпроса с имиграцията, особено след интервюто му за сп. "Вальор актюел". В него той каза: "Предпочитам да имаме законна, регистрирана, основана на квоти имиграция за определен брой години, отколкото потайната, нерегистрираната работа. Предпочитам хора, идващи от Гвинея или от Кот Д'Ивоар, които са тук и вършат работа, отколкото българи или украинци с техните нелегални канали."
Думите му предизвикаха дипломатическо напрежение със София.
По информация на "Паризиен" мерките, които днес ще бъдат представени, ще включват квоти за имигранти, тримесечен срок, в който кандидатите за убежище няма да могат да ползват някои услуги в сферата на здравеопазването, укрепване на европейската гранична служба "Фронтекс" и борба срещу измамите при събирането на семейства.
Вчера министърът на труда Мюриел Пенико обяви, че Франция ще въведе квотна система, по региони и професии, за издаване на разрешителни за работа за граждани на страни извън ЕС.
Пенико обаче каза пред радио Ер Ем Се, че не очаква да има голяма промяна в броя на разрешителните за работа, издавани по новата система, като се имат предвид свободните 33 хил.позиции годишно.
Франция вече поддържа регионални списъци с търсените позиции. Работодателите в съответния регион могат да изискват разрешителни за чужденците при тези професии, без да се опитват да запълнят вакантното място на местно равнище.
Според новата система тези списъци ще се преразглеждат всяка година и работодателите, синдикатите и регионалните власти ще използват статистически анализ при определянето на бройката, посочи министърът. Тя добави, че в квотите, които ще влязат в сила от идното лято, няма да има правила за страните на произход. /БТА
Дневник
Коментари
Добави коментар