Днес преди обед лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев е получил разпореждането на прокуратурата от вчера, с което е отменена забраната му за напускане на страната. Самият Георгиев съобщи за това в социалната мрежа Фейсбук и приложи част от документа. За отменената забрана за напускане на страната потвърди и зам. окръжният прокурор на Видин Владислав Влашев, както и магистрати от Окръжния съд във Видин, които подчертаха пред "Дневник", че е имало само една забрана за напускане на страната и тя вече е отменена.
Постановлението на прокуратурата обаче според Георги Георгиев не дава отговор на въпроса може ли на практика да напусне България на 11 ноември, за да стане бъбречен донор на съпругата си Мариела в специализирана болница в Гренобъл, Франция.
За казуса се разбра вчера, след като самият Георгиев съобщи, че му е наложена забрана за напускане на страната, и разказа в детайли казуса. Заради забраната той не можеше да пътува със съпругата си, която е в терминален стадий на бъбречна недостатъчност от близо три години. В публикацията бе обяснено, че забраната за напускане на страната може да е животозастрашаваща за съпругата му.
За него ситуацията все още не е изяснена докрай и остават още висящи въпроси – законосъобразно ли е налагането на забрана за напускане на страната, както и последващото й отменяне. Освен това прокуратурата твърди, че е имало една забрана за напускане на страната, която вече е отменена, а според Георгиев и адвоката му – две и само втората е отменена.
Практиката обикновено е да се издава една забрана, която е напълно достатъчна, без значение колко дела или досъдебни производства се водят срещу едно лице. Георги Георгиев обясни пред "Дневник", че има две забрани и само втората е била отменена.
Вчера "Дневник" потърси за коментар зам. окръжния прокурор на Видин, който обясни, че забраната е само една и е наложена на 1 ноември, след като от полицията е постъпила информация, че Георгиев планира да напусне страната. Още вчера след изясняване на причините за планираното пътуване забраната е била отменена. Късно вечерта обаче Георги Георгиев публикува в профила си във Фейсбук документи от прокуратурата, получени същия ден, в които е описано, че му е наложена изрична забрана. Документите са с дата 31 октомври, но са му връчени едва вчера. Георгиев твърдеше, че прокуратурата лъже и вместо да отмени забраната, му е наложила втора такава.
След публикацията във Фейсбук и реакцията на медии тази сутрин прокуратурата е връчила и разпореждането, с което се отменя забраната. Днес прокуратурата твърди, че на Георгиев е позволено да пътува и забрана няма – не само за конкретен период от време, но и изобщо.
Колко забрани има за напускане на страната
Георгиев, чиято организация БОЕЦ организира протести срещу избора нов главен прокурор, стана обект на атаки от медиите, контролирани от депутата от ДПС Делян Пеевски, като всички, критикуващи процедурата и кандидата.
Срещу лидера на БОЕЦ се води едно досъдебно производство за инцидента от 5 юни 2019 г. с екип от Канал 3, които през юни в продължение на три дни преследваха него и съпругата ми за интервю. На Георгиев са повдигнати обвинения по два текста от наказателния кодекс – за хулиганство и за нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди. Ако бъде признат за виновен, Георгиев може да бъде осъден до две години затвор или пробация.
На 8 юли му е наложена най-леката мярка за неотклонение – "подписка", след като съдът приема, че няма данни да се укрие или да попречи на разследването срещу него. Според държавното обвинение до 1 ноември тази година той изобщо не е имал забрана за напускане на страната.
Такава е била издадена единствено 1 ноември и отменена на 5 ноември, съобщават от прокуратурата. Адвокат Николай Хаджигенов и лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев обаче твърдят, че има повече от една забрана за напускане на страната. Първата е била издадена през юли заедно с другите процесуални мерки по досъдебното производство. Преди повече от месец Георгиев и адвокатът му са поискали отмяната й и от прокуратурата, и от съда именно за да може да пътува до Франция със съпругата си. Произнасяне обаче не е имало, заяви вчера адвокат Хаджигенов.
"Дневник" се обърна със същите въпроси и към Окръжния съд във Видин - колко забрани за напускане на страната са наложени на Георгиев, кога и на какво основание са издадени и отменени ли са те, както и дали процедурата е минавала през произнасянето на съд.
От Окръжния съд във Видин обясниха, че по отношение на Георги Георгиев е имало само една забрана за напускане на страната - издадената на 1 ноември и отменена на 5 ноември. Процедурата не е минавала нито през Районния съд във Видин, нито през Окръжния съд и жалби срещу забраната с искане за отмяната й не са постъпвали в съда от страна на защитата.
Кога се издава забрана за напускане на страната
Наказателно-процесуалният кодекс предвижда налагане на подобна забрана в строго определени случаи – само при повдигнато обвинение за тежко умишлено престъпление или за друго престъпление (без значение умишлено или по непредпазливост), с което е причинена смърт. Буквалният текст на закона е:
Забрана за напускане на пределите на Република България
чл. 68. (1) В досъдебното производство, когато обвиняемият е привлечен за тежко умишлено престъпление или за друго престъпление, с което е причинена смърт, прокурорът може да забрани на обвиняемия да напуска пределите на Република България освен с негово разрешение. За наложената забрана незабавно се уведомяват компетентните структури на Министерството на вътрешните работи.
По смисъла на чл.93, т.7 от НК "тежко престъпление" е това, за което по закона е предвидено наказание лишаване от свобода повече от пет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
Според защитата на Георги Георгиев нито едно от повдигнатите му обвинения не предвижда наказание лишаване от свобода повече от пет години, за да е налице изобщо законовата предпоставка за налагане на забраната.
"Прокурор Ваня Ненкова от Окръжна прокуратура Видин не просто е издала едно незаконосъобразно постановление, тя използва свръхпринуда и репресира обвиняемия, като необосновано засяга правото му на свободно придвижване, заложено в чл.35 от конституцията, ясно съзнавайки предвид ранга, който заема, че действа в противовес на закона", твърди в подробен юридически анализ адвокат Камен Добрев, който е и член на гражданско сдружение БОЕЦ.
"През цялото време прокуратурата е била наясно за целта на пътуването и действията на държавното обвинение са с единствената цел да осуетят трансплантацията. Това по същество е опит за убийство. Заличаването на адвокат Хаджигенов от прокуратурата по делото е втори мракобесен ход, който е безпрецедентен за демократичната история на България. Причиненият стрес и ужас на семейството поставят в риск и заплашват и без това тежко увреденото здраве на Мариела.
Георги Георгиев: Ще пътувам на всяка цена, а утре излизаме на протест
Лидерът на БОЕЦ обясни пред "Дневник", че все още няма отговор на въпроса дали ще може да пътува в понеделник до френската клиника безпрепятствено. Той ще потърси тези отговори по време на протест утре в 13:00 ч. пред Окръжната прокуратура във Видин.
"Все още имаме много въпроси. Ние в понеделник ще бъдем на летището. А утре ще излезем пред Окръжната прокуратура на Видин именно за да попитаме: "Имаме ли гаранции, че това постановление е достатъчно, че е влязло в сила, че няма да бъдем спрени и задържани на летището. Искаме отговори на въпроса защо моето дело е под наблюдението на окръжния прокурор на Видин, след като е подсъдно на районната прокуратура. Искам да знам и защо бе заличен адвокатът ми Николай Хаджигенов и ми бе назначен служебен", заяви Георгиев пред "Дневник".
"Не само че преди повече от месец поискахме от съда и прокуратурата да ми бъде позволено да пътувам, но и приложихме всичката медицинска документация с конкретни дати, документи, заповедта от шефа на НЗОК, хронограмата от френската клиника. Аз лично съм ги уведомявал писмено и многократно, че ще пътувам. За мен тези действия са репресивни и незаконосъобразни. Това е поредният кошмар", разказа лидерът на БОЕЦ.
По думите му има още един въпрос, който все още е без отговор. Според юристи, с които Георгиев е разговарял, постановление на прокуратурата, както и забрана за напускане на страната може да бъде отменено само от съда или от висшестояща прокуратура. Тоест прокурор, който е издал забраната, не може сам да отмени собственото си постановление.
Магистрати от Окръжния съд във Видин обаче подчертаха пред "Дневник", че в чл. 68 на НПК е изрично регламентирана процедурата и е възможно прокуратурата, издала забраната, да я отмени на по-късен етап и без санкцията на съда.
"Нещата за нас стават абсурдни и пораждат много въпроси. Връчването днес на отмяната на забраната за напускане на страната за мен е опит от страна на прокуратурата да смекчи напрежението след острата обществена и медийна реакция", коментира Георгиев.
"Така или иначе ние ще пътуваме. Ако се стигне до някакви ексцесии спрямо мен, съпругата ми има право да пътува. Но дори и да ми бъде попречено, аз ще замина на всяка цена, защото това ми е най-важното", подчерта той.
Дневник
Коментари
Добави коментар